Sık sık kendinize İngilizceyi şu kadar sürede öğrenirim dediğiniz oluyor mu? Aslında ilk başta söylememiz gereken bir şey var. Bir işe başlamadan önce kendinize zaman aralığı vaat etmeyin. Bu sizin çalışmanıza hem motivasyon açısından, hem de verimlilik açısından zarar verebilir. Her zaman ben yapacağım, yapabilirim diyerek başlamalısınız.

Eğer ki, kısıtlı bir zamanda İngilizce öğrenmek zorundaysanız işler biraz daha koyulaşıyor demektir. Örneğin, 3 ayda İngilizce öğrenmeye çalışmak.

 

 

 

 

 

 

3 ay içinde İngilizce öğrenmek mümkün mü?

Her ne kadar insanın her şeyi başarabileceğine inancımız tam olsa da, 3 ayda İngilizce öğrenmek olanaksız gibi görünüyor. Öncelikle, İngilizceye sıfırdan başlıyorsanız bu fikri unutmanızı söylemek zorundayız. Tabii ki, bunu başarabilirsiniz belki ama yine de her zaman eksik bir şeylerin kalacağınızı bilmeniz gerekiyor. 3 ay bir dil öğrenmek için fazlasıyla kısıtlı bir zaman dilimidir.

 

 

 

 

 

 

Belirli bir seviyeden sonra 3 ay içinde İngilizce öğrenmek

Eğer İngilizce seviyeniz biraz daha ilerlediyse ve daha sonrasında 3 ay içinde öğrenmek zorunda kaldıysanız bu mümkündür. Lakin yine de sıkı bir çalışma düzeni kurmanız gerekecektir. Gününüzün çoğu saatini buna ayırmanız lazım. Hayatınızın neredeyse her yerinde İngilizceyi bulundurmalısınız.

 

 

 

 

 

 

3 ayda İngilizce öğrenmek için ne yapmalı?

  • İlk olarak kendi seviyenize uygun konuları bir gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bir bakın, göz gezdirin. Unuttuğunuz, eksik bildiğiniz konular varsa çabucak bu konuları halledin. Bir konuyu bilmeden diğerine geçmek zaman kaybı yaşamanıza sebep olacak. Çünkü ileriki dersleri öğrenirken sık sık takılacak ve eski konulara geri dönüş yapmak zorunda kalacaksınız. Bu fazlasıyla zamanınızı harcamanıza sebep olacaktır.
  • Yeni konulara geçiş yapın. Birçok kaynaktan konuları hızlıca öğrenin. Püf noktalarını bir kenara yazıp aklınızda tutabileceğiniz yöntemlerle öğrenmeye çalışın. Hatta gerekirse o konuyla ilgili birçok video izleyebilir veya podcast dinleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

  • Bunlarla paralel olarak yeni kelimeler için çalışmalar yapın. Mesela buzdolabınızın üstüne her gün 10’ar, 20’şer tane İngilizce kelime yazıp yapıştırın. Sık sık İngilizce kelimeleri görerek zaman kaybetmeden İngilizce kelimeleri öğreneceksiniz.
  • İngilizce okumalar yapın. Yoldayken, okulda, İngilizce çalışmadığınız herhangi bir boş zamanınızda İngilizce kitap okuyun. Kitap olmasa bile kısa kısa hikayeler bulun ve pratik yapın.

 

 

 

  • Bir an önce yabancı arkadaş edinin. Her gün en az 10 dakika da olsa iletişime geçin. Ya mesaj atarak, ya da görüntülü, sesli arayarak İngilizce konuşmaya çalışın. Hatta daha fazla zamanınız olursa bu süreyi yarım saate kadar çekin. Zorlansanız bile pes etmeyin. 1 ay sonra bile etkisini göreceksiniz.

 

 

 

 

  • İngilizce alt yazılı film veya dizi izleyin. Bu kadar çalışma ortamı yeter. Biraz da dinlenin. Ama dinlenirken de İngilizceye maruz kalmanız gerekiyor. Alt yazısız izleyin diyemeyiz. Bu yüzden İngilizce alt yazılı izleyin ki, İngilizce cümle kalıplarını, kelimeleri İngilizcesiyle görün ve anlayın.
  • Bildiklerinizi pekiştirmek istiyorsanız bir şeyler yazmaya çalışın. Mesela, gününüzün nasıl geçtiğiyle ilgili yazı yazın. Ya da çeşitli kompozisyon konularını bulup onunla ilgili fikirlerinizi belirtin.

 

 

 

Bu kısa süre içerisinde kendinize belirli bir program yaratın ve azimli bir şekilde programa bağlı kalın. Ancak bu gibi durumlarda panik yapıyor ve nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız, Dilgoo bu konuda size yardımcı olabilir. Dilgoo dünyanın en hızlı ve en kalıcı İngilizce öğrenme yöntemini kullanarak sizin 3 ayda İngilizce öğrenmenizi sağlayabilir. İncelemek için hemen tıkla ve etkisini gör bakalım.

 

 

3 Ayda İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?