İngilizceyle henüz doğru düzgün tanışamamış olan birçok insan vardır. Kiminiz çaba sarf etmemiş, kiminiz de istediği halde başaramamış. Ancak bu asla öğrenmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Bir dil öğrenmeye başlarken bir anda bodoslama atlamanız size zarar verecektir. Her şeyi programına göre, adım adım gerçekleştirmek daha güvenli olur. Ve tabii ki, kararlı olmak çok önemli. İngilizce öğrenmenin kısa bir sürede bitmeyeceğini bilmelisiniz.

 

Öyleyse şu adımları takip edelim;

 

 

 

 

 

İlk adım: Dili tanımak/keşfetmek

Bir yeri keşfetmek, yeni bir tat denemek gibi düşünün. Adım adım İngilizce öğrenirken ilk yapmanız gereken dilin temelini öğrenmek; alfabesinden tutun, seslerin nasıl okunduğuna, temel İngilizce kelimelere kadar.

Ama bundan önce kendinize kaynak bulmanız her şeyden önemli. En anlaşılır, sizin algınıza hitap eden kaynakları bulmanızın size faydası var.

İngilizce öğrenmek için Dilgoo eğitim setlerini de deneyebilirsiniz. Adım adım İngilizce gramer ve İngilizce kelimeleri öğrenmenizi sağlıyor. Üstelik basit ve sıkıcı bir şekilde değil, eğlenceli animasyonlarla!

 

 

 

 

 

İkinci adım: Gramere giriş

Farkındayız, gramer seni korkutuyor. Ancak grameri bir iskelet gibi düşünün. Gramer olmadan dilin nasıl bir yapısı olduğunu öğrenemezsiniz. Belirli cümle kurma düzenini öğrenmek, hangi şahıslarda ek kullanıldığını bilmek ya da fiillerin zamanlara göre çekimini bilmek çok önemlidir.

Gramerle öğrenmek ne kadar zor gelse de ileride İngilizcede zorluk çekmemek için gramer çok önemli bir adımdır. Atlamamanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

Üçüncü adım: İngilizce kelimelerle kaynaşmak

Kelimeler o dilde konuşabilmeniz, iletişim kurabilmeniz için en önemli kısımdır. Ama tabii İngilizce kelimeleri öğrenmek de çoğumuz için ağır bir imtihan gibidir.

Kelime öğrenirken de adım adım gitmeniz gerekiyor. Bir anda zor kelimelere atlamamalısınız.
Eğlenceli yollarla kelime bilginizi de artırabilirsiniz. İngilizce kelime öğrenmenin farklı ve eğlenceli yollarını okumak için tıkla. 

Ayrıca İngilizcede 250 temel İngilizce kelime gibi aramalar yaparak hangi kelimeleri öğrenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Dördüncü adım: Parçaları Birleştirmek

Bu adımın ne anlama geldiğini pek anlamamış olabilirsiniz. Şöyle düşünelim;

İlk alfabeyi, sesleri öğrendik. Sonrasında gramer ve bir sonraki adım olarak kelimeler. Parçalar halinde öğrendiğimiz bu konuları birleştirmemiz gerekecek. Bunu nasıl yaparız?

Öğrendiğimiz kelimeler ve grameri bir arada kullanmaya başlamamız gerekecek. Onu da yapacağımız en doğru yol; Okumak.

İngilizce reading, cümle yapısını anlamanız, gramerin uygulanışını görmeniz, kelimeleri daha iyi anlamanız için bir zemin yaratıyor. Her şeyden önce okumak çok önemlidir. İlginizi çeken İngilizce olan her şeyi okuyun ve zamanla yarattığı etkinin tadını çıkarın.

 

 

 

 

 

Beşinci adım: Anlamaya Başlamak

Kelimeleri okurken “Tamam book = kitap” diyorsunuzdur. Ancak iş dinlemeye gelince ne olduğunu şaşırabilirsiniz.

“İyi de bu kelime şöyle okunmuyor muydu?”

“Konuşurken cümledeki kelimeleri mi yutuyor?”

“Cümlenin yapısını anlamadım.”

 

Bunun gibi birçok tepki göstereceksiniz. Normal. Artık duyduğunuzu anlamaya başlamanız gerekecek. Nasıl yapacağınızla ilgili hemen tıklayın.

 

 

 

 

 

Altıncı adım: İletişim kurmak

Kelimeleri, cümle yapısını öğrendiniz, nasıl uygulandığını gördünüz. Şimdi sıra sizde. Bu seviyeye geldiyseniz biriyle iletişim kurabilme yetisine de sahipsiniz demektir.

Utanmaya veya sıkılmaya zaman ayırmayın. Sadece yanlış da olsa kafanızdakileri ortaya dökün. Konuştukça çok iyiye gideceğinizi kendiniz de göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Yedinci adım: İleri seviyeye taşımak

Belirli seviyeye geldiniz, konuşa da biliyorsunuz ancak bir şeyler eksik gibi. Mesela iş yerinde İngilizce sunum yapamayacağınızı fark ettiniz. Demek ki akademik olarak kendini geliştirme zamanınız gelmiş! O halde hemen harekete geçin ve kendini üst seviyelere taşıyın.

 

Adım adım ilerleyerek İngilizce öğrenme programınızı genel olarak bu şekilde olmasına dikkat edin. Tabii ki, programınızı ve atacağınız adımları kendinize uygun şekilde uyarlayın.

 

 

 

Adım Adım İngilizce Öğrenmek