Da Vinci Metodu 2. video

Da Vinci Metodu’nun gelişim süreci

Bilim adamları yaptıkları ilk çalışmalarda, labarotuvara hafıza şampiyonlarını getirmişlerdi. Bilmek istedikleri şey şuydu: Bu insanlar anatomik ve yapısal olarak bizimkinden farklı beyinlere mi sahiplerdi? Cevap tabiki hayırdı. Peki bizden daha mı zekilerdi? Onlara bir takım bilişsel testler verdiler ve daha zeki oldukları sonucu da çıkmadı. Ancak ortada bu hafıza şampiyonlarının ve kontrol gruplarının beyinleri arasında ilgi çekici ve etkili bir farklılık vardı. Bilim adamları fMRI “işlevsel manyetik rezonans” makinalarına koydukları deneklerin beyinlerini, denekler sayıları, insan yüzlerini ve kar tanelerinin resimlerini ezberlerken taradılar. Buldukları sonuç ; bu insanlar diğer insanlara göre beyinlerinin daha farklı bölümlerini çalıştırıyorlardı.

Araştırma sonuçları bilinenin aksine hafıza şampiyonlarının doğuştan güçlü bir hafızaya sahip olmadığını, her birinin hafızanın bu üstün başarısını sergilemek için bir takım çok özel teknikler kullanarak kendilerini eğittiklerini ortaya çıkarmıştır. Bu teknikler 2500 yıl önce Antik Yunan’da bulunmuş ve Cicero tarafından konuşmalarını, Leonardo Da Vinci gibi dahiler tarafından da kitapları baştan sona ezberlemek için kullanılmıştır.” Dünya Hafıza Şampiyonları’nın bir şeyleri ezberlemek için kullandığı onlarca yöntem varken, bütün bu teknikler en nihayetinde bilim adamlarının DA VİNCİ METODU diye adlandırdıkları bir yöntem altında birleştirilmiştir. Çünkü bu çok özel teknikleri kullanan insanlar, tıpkı Da Vinci gibi beyinlerinin daha farklı bölümlerini çalıştırıyorlardı. Metodun 220 IQ İle Gelmiş Geçmiş En Büyük Dahi olan Da Vinci’nin ismini almasındaki sebeb hafıza şampiyonlarının kullandığı tekniklerin Da Vinci’nin kitapları hafızasına kaydetmek için geliştirdiği çok özel kodlama ve şifreleme sistemine olan benzerliktir.

Neden Da Vinci ?

Çünkü 220 IQ İle Gelmiş Geçmiş En Büyük Dahi! 220 IQ ile Galileo Galilei, Albert Einstein, Charles Darwin, Nikola Tesla ve onlarca dahiyi arkasında bırakmıştır. Leonardo da Vinci’nin bu denli yüksek IQ’su ve zekası yapmış olduğu çok yönlü çalışmalardan dolayıdır.Çünkü Da Vinci diğer insanlara göre beyninin daha farklı bölümlerini çalıştırıyordu. Da Vinci; Çok yönlülüğüyle, bilime ve sanata yaptığı çalışmalarla inanılmaz dehasını gözler önüne sermiştir. Leonardo da Vinci’nin çalışma yaptığı alanlar Mimarlık, mühendislik, mucitlik, matematik, anatomistlik, heykeltraşcılık, botanistlik, jeologluk, kartograflık, yazarlık ve en çok önem verdiği ressamlıktır.

Da Vinci’nin kullandığı fotoğrafik hafıza metodu çok yönlüydü. Hafızasına kaydedeceği bilgileri bir sinema filmi gibi zihninde canlandırıyor, bu filmin başrol oyuncusu oluyor dahası bu filmi dramatize etmek için işin içine duygularını katıyordu. Zihninde canlandırdığı özel orkestra eşliğinde kendi yarattığı sinema filmlerine özel müzikler ekliyor ve bu fimlerde beyninin sağ lobunu aktif hale getiren ritim ve müziği de