Da Vinci Metodu 3. video

Bilimsel araştırmalar sonucunda ne oldu?

Bilim adamları yaptıkları bu araştırma sonucunda; hafıza şampiyonlarının kullandığı bu özel tekniklerin, yeni bir yabancı dili ve okul derslerini öğrenmeyi hızlandırmak ve kolaylaştırmak için nasıl kullanabileceği konusunda çeşitli deneyler yapmaya başlamışlardır. Bu deneylerden ilkinde hafıza şampiyonlarının Da Vinci Metodunu sıradan öğrencilere öğretmesi istenilmiştir. Hafıza şampiyonları tarafından Da Vinci Metodu öğretilen sıradan öğrenciler aldıkları bu özel eğitimden sonra tıpkı bir hafıza şampiyonu gibi bilgileri çok hızlı ve kalıcı bir şekilde hafızalarına kaydetmeyi başarmışlardır. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıdır. Ancak ortada bir problem vardır. Bu öğrencilerin hafıza şampiyonları tarafından öğretilen bu metodu etkin bir şekilde kullanabilmeleri için yıllar süren bir eğitime, disipline ve pratik yapmaya ihtiyaçları vardır.

Bilim adamları bu yüzden metodun kullanımını daha pratik ve hızlı kullanılabilecek bir formata çevirmek için ikinci bir deney daha yapmışlardır. Yapılan bu ikinci deneyde yabancı dil, edebiyat, tarih, coğrafya ve biyoloji gibi derslere Da Vinci Metodu uygulanarak visualization “görselleştirme” tekniğiyle bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Dikkat edilen en önemli nokta hafızanın yer aldığı beynin sağ lobunun özelliklerinden olan benzetme ve görsel ilişkilendirmeye uygun olarak animasyonlar hazırlanmasıdır. Çünkü daha önceki yapılan bilimsel araştırmalar hafızanın bilgileri ilişkilendirerek görüntüler halinde kaydettiğini ortaya koymuştur.

Da Vinci Metodu uygulanarak Audio Visual Mnemonic tabanlı hazırlanan animasyonları izleyen öğrenciler tıpkı bir hafıza şampiyonu gibi yabancı dil, edebiyat, tarih, coğrafya ve biyoloji derslerini çok hızlı ve kalıcı bir şekilde hafızalarına kaydetmişlerdir. Sonuç beklentilerin çok ötesindedir. Çünkü hiç bir özel öğrenme metodu bilmeyen bu öğrenciler, bu metod için özel bir eğitim de almamıştır. Uzmanlar tarafından Da Vinci Metodu uygulanarak, hafızanın kaydetme prensibine uygun bir şekilde animasyonlara dönüştürülmüş videoları sadece film izler gibi izleyerek keyifli ve eğlenceli bir şekilde tüm bilgileri hafızalarına kaydetmişlerdir. Hiçbir teknik bilmeyen öğrencilerin üstelik kendi zihinlerinde görselleştirme yapmalarına bile gerek kalmamıştır. Çünkü Audio Visual Mnemonic tabanlı hafızanın bilgileri kaydetme prensibine uygun olarak hazırlanmış animasyonlar bu görevi başarıyla yerine getirmiştir. Bilim adamları bu durumu “Yemek hazırlamayı bilmeseniz de hazır yemek yiyebilirsiniz.” metaforuna benzetmişlerdir. Yeni yaklaşım, tüm derslere uyarlanmış Audio Visual Mnemonic tabanlı animasyon programları hazırlanarak uygulamaya konulmuştur.