İngilizceye yeni başlayan biri olarak İngilizce konuşan birilerini duyduğunda “Ne diyor yahu?” diye bir tepki veriyorsundur. Aslına bakarsan bazı kelimeleri biliyorsun. Mesela, “I am going to school.” cümlesini normalde okuyup, anlayabilirsin. Ama neden bunu birinden duyduğunda ne dediğini kestiremiyorsun?

Çünkü dinleme pratiği yapmadın. Sadece dinleyerek İngilizce öğrenmek mümkün aslında. Neden olmasın?

 

 

 

 

 

 

Dinleyerek İngilizce öğrenmek mümkün mü?

Bazı kesim, dinleyerek İngilizce öğrenebileceğini düşünerek koyuluyor işe. Çünkü her yerde gezinip dolanan o ünlü tespit bizi buna itiyor; bebekliğimizde dinledik sonra konuşmaya başladık. Yabancı dili de böyle öğreneceğiz.

Olamaz mı? Olabilir.

Kimileri ana dilimizi böyle öğrendiysek, ikinci dili de öyle öğrenebiliriz diyor.

Kimileri ise artık bebek değiliz, dil öğrenme alanımız o zamanlar tamamen boştu, şimdi ise ana dili değil, ikinci bir dili öğreniyoruz der.

Hala tartışmaya açık olan bir konu ama bizim tek bir cevabımız var buna; kişiden kişiye göre değişir.

Evet, size çok klasik gelen bir cevap ama birçok insanın farkında olmayan bir gerçek bu.

Bazılarımız okuyarak, bazılarımız dinleyerek öğrenebilir. Ama dil bir bütündür. Eninde sonunda bu dili hem okuman, hem yazman, hem dinleyerek anlayıp, hem de konuşman gerekecek. Tamam o zaman sadede gelelim ve dinleyerek İngilizce öğrenmenin yollarına bakalım.

 

 

 

 

 

İlk önce kulak doygunluğu!

Sıfırdan başlıyorsan, bu söyleyeceklerimiz senin için de geçerli. Birçok İngilizce ses kayıtları dinle. Anlamasan bile dinle. Biliyoruz. Senin için çok zor olacak. Ama amaç zaten kulağını İngilizceye alıştırmak. İlk bir şeyler anlamayacaksın, ama bir süre sonra anlamaya başlayacaksın. Sadece dile karşı yatkınlığını biraz artırman gerekiyor. Özellikle günlük İngilizce için olan ses kayıtları mevcut. Hatta daha fazlası için podcastleri de işin içine katabilirsin. Podcastleri yolda, otobüste, arabada, yani her yerde dinleyebilirsin. Çok eğlenceli olan bu kayıtları ilgi alanına göre de seçmelisin. Anlamasan bile inan ki, oradan bir şeyler kapacaksın.

 

 

 

 

 

 

Alışma süreci

Zaman ilerledikçe kulak dolgunluğunun oluşacağını anlayacaksın. Daha sonrası için sana İngilizce dizi, filmleri de önerebiliriz. Ama tabii ki, Türkçe alt yazılı olarak başlayabilirsin. Alışma sürecinde Türkçe alt yazı açman çok rahat olabilir. Ama kendini rahatlığa alıştırma sakın. Çünkü bir sonraki aşamaya geçmen gerekecek. Bu süreci çok kısa tutmaman gerek elbette. Kendin için en doğru zamanı sen daha iyi bilirsin. Bize göre ise yaklaşık 8-10 ay arası olabilir. Hatta belki daha fazlası bile olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Algılama

Kulağın yavaş yavaş alıştı. Türkçe alt yazılı diziler izledin. Artık algılama zamanı. İzlediğin dizide birileri konuşurken neler yaptığını görüp aslında bazı cümlelerin, kelimelerin ne anlama geldiğini öğreniyorsundur zaten. Bu aşamada artık İngilizceye çalışmaya da başlayabilirsin. Çok hafif de olsa gramer öğrenme sürecine başlarsan senin için iyi olabilir. Karar senin.

Bu izlediğin dizi, filmleri artık İngilizce alt yazılı izlemelisin. Bu şekilde hem konuşulan cümle kalıplarını öğrenmiş olursun, hem de İngilizce dinlemene hızla devam etmiş olursun. Neden İngilizce alt yazılı? Çünkü, görsellik de dinlemeni pekiştirecek. Duyduğunuz kalıpların artık nasıl yazıldığını göreceksin. Anlamam diyorsan. Doğru. Anlamayacaksın. Sonuçta Türkçesi yok. Ama yine de kendini zorla. Bir süre sonra İngilizcede ne kadar ilerlediğini göreceksin.

 

 

 

 

 

 

İlerleme

Bu aşamada artık alt yazısız izlemen gerekecek. Kulağa korkunç gelebilir ama bu kadar süreden sonra sana korkunç gelmeyecek emin ol. Artık zamanında alıştırmalar yaptın. Bir sürü dizi, film izledin. Bir süre sonra zorlaman gerekecek. Bunun için de alt yazısız dizi film kaçınılmaz bir yol.

Bu süreçte sana önereceğimiz bir şey var. Bazı dizileri veya filmleri yeniden izlemek geldi mi hiç içinden? Eğer öyle bir dizi veya film varsa ve daha önce Türkçe/İngilizce alt yazılı izlediğin dizileri yeniden izlemeye bak. Daha çok zevk alacağından eminiz.

 

 

İngilizceyi hem dinleyerek hem de izleyerek öğrenmek isteyenler için en güzel çözümlerden biri de Dilgoo’dur. Hem renkli animasyonları izleyecek, hem de hızlı ve kalıcı İngilizce kelime öğreneceksiniz. Bizi de bir dinle!

 

 

 

Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları