Eline bir kitap alıp o dünyaya kendini kaptırmak, okumayı bitirdikten sonra etkisinden çıkamamak… Çok huzur verici değil mi?

Ne kadar anlamakta zorlandığın bir dilde olsa da, İngilizce okuduğunu anlamak, o dünyada tamamen kaybolmak çok daha keyiflidir.

Bu keyifli dünyaya dalmak için en çok okunan kitapları sizin için derledik. O halde kahveleri alalım ve bu kitapları okumaya başlayalım, haydi!

 

 

 

 

 

 

“The Pilgrim’s Progress” – John Bunyan

Bir başyapıt olarak sayılan bu kitap İngilizce okunması gereken kitapların başında geliyor.

Kitaptaki olaylar 17. Yüzyılda geçiyor. Baş karakter olan Christian’ın Hristiyan olma yolculuğunda başına gelen olaylardan, çektiği zorluklardan bahsediliyor.

Kitap 2 kısımdan oluşmaktadır ve ikisi aynı kişi olsa da farklı öyküleri anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

“Robinson Crusoe” – Daniel Defoe

Neredeyse küçüklüğümüzden beri duyduğumuz, bazılarımızın Türkçe çevirisini okuduğu kitaplardan biridir. Bu roman bazı kesim tarafından ilk İngilizce roman olarak da anılmaktadır.

Kitapta Robinson adında bir gencin gezme hayaliyle çıktığı yolda başına gelen olaylar anlatılmaktadır. Robinson bindiği gemide yaşanan kaza sonucu kurtulan tek kişi olarak ıssız bir adada mahsur kalıyor. Bu adada hayatta kalma mücadelesi, bir esiri kurtararak sadık bir arkadaş edinmesini okuyacağız. Keyifli okumalar.

 

 

 

 

 

 

“Gulliver’s Travels” – Jonathan Swift

Yine çocukluğumuzda duyduğumuz, okuduğumuz kitaplardan biri olan Gulliver’s Travels kitabı da bizi çok farklı boyutlara taşıyor.

Gulliver bir gemi kazası sonucu normal insan boyutundan daha kısa insanların yaşadığı adaya düşer. Burada günden güne farklı maceralara atlayacaktır. Bu maceraları zamanla diğer adalara giderken de devam ediyor. İngilizce okuyup öğrenebileceğiniz keyifli bir kitap sizi bekliyor.

 

 

 

 

 

 

“Emma” – Jane Austen 

 Eski dönem İngiliz kitaplarından olan Emma kitabı o zamanın sosyal durumunu anlatan kült kitaplardan biridir. Bu kitap daha çok kadınların çektiği zorluklar, toplumdaki yeri, statünün önemi, insanların durumlara göre şekil almaları ve b. birçok konuyu barındırıyor. Jane Austen bu kitabı ve birçok eseriyle “Shakespeare’den sonra en büyük İngiliz yazar” olarak adlandırılmıştır. O dönem İngilizce kitaplarını okumak isterseniz kesinlikle göz atmanızda fayda var. Aynı zamanda konusu açısından da birçok açıdan katkı sağlayacağına eminiz.

 

 

 

 

 

 

“Jane Eyre” – Charlotte Brontë 

Dünya klasikleri arasında da büyük önem taşıyan İngilizce kitaplardan biri olan Jane Eyre, yine içinde birçok mesaj barındırıyor.

Kitap Charlotte Brontë tarafından yazılsa da, o dönem Currer Bell olan erkek isminde yayınlamak zorunda kalıyor. Çünkü yaşadığı dönemde kadınların bu gibi durumlarda pek yeri yoktur.

Yazar bu yüzden Jane Eyre eserinde o dönemde Jane Eyre’nin sınıf ayrımından dolayı kavuşamayan aşkından, mutsuz bir hayat geçiren hayatından bahsedilmektedir.

Birçok sınıf ayrımı yüzünden yaşanan zorlukları okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 “Alice’s Adventures in Wonderland” – Lewis Carroll

Bu isim size de bir yerden tanıdık geliyor mu? Filmiyle herkesin beğenisini kazanmış bu kitabı bir de İngilizce okuyun deriz.

Kitaptaki olaylar Alice isimli karakterimizin bir tavşanın girdiği delikten girerek çok farklı bir dünyaya giriş yapmasıyla başlar. Kitapta anlatılan olaylar yazar olan Lewis Carroll’un ne kadar etkileyici bir hayal gücü olduğunu bize gösteriyor.

İlk başlarda sadece çocuklara anlattığı bir masal iken, daha sonrasında üstünde çalışarak bir kitap haline getirmiş ve en çok okunan İngilizce kitaplar arasında yer almıştır.

 

 

 

 

 

En çok okunan ingilizce kitapları sizde okurken zorlanabilirsiniz. Anlayamadığınız kelimeler oldukça motivasyonunuz düşebilir. Ancak Dilgoo ile bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Da Vinci metodunu kullanarak eğlenceli animasyonlarla İngilizce kelimeleri öğrenmenizi sağlayacaktır. Denemek için hemen tıkla!

 

 

En Çok Okunan İngilizce Kitaplar