Kurslara koştur koştur gidecek zamanınız olmuyor mu? Ya da maddi durumunuz özel dersleri destekleyemiyor mu?

İngilizce öğrenmek için şevkiniz ve sabrınız varsa, bu gibi problemler gözünüzde hiç büyümemeli.

Evde oturduğunuz yerden İngilizce öğrenmenin çok kolay yolları olduğunu biliyor musunuz? Evet, bu yolları öğreneceğiz hep beraber. Lakin bunları sadece okuyup geçmek, ilk iki gün uygulayıp sonrasında tembellik yapmak yok. Uygulamayı sakın aksatmayın.

 

 

 

 

 

 

Evde program oluşturmak

İngilizceyi evde öğrenmek için istikrarlı olmak en önemli şartınız olmalıdır. Çünkü evde sizin başınızda duracak birileri yok. Belirli aralıklarla gitmeniz gereken bir yer yok. Yetişmeniz gereken sorumluluklarınız yok. Ev sizin rahat ettiğiniz alandır. Rahatlıktan dolayı kendinizi derse veremeyebilirsiniz.
Evde İngilizce öğrenmeye başlamadan önce, kendi düzeninize uygun bir şekilde program ayarlayın. Örneğin, okuldan döndükten sonra ilk 2 saat yemek ve dinlenmeye zaman ayırıp, sonrasında okul ödevlerinizi halledip İngilizce öğrenmeye başlarsınız.

Bunun gibi programınızı daha detaylı bir şekilde belirleyip çalışmalara başlayın.

 

 

 

 

 

 

Evde İngilizce öğrenmek için kaynak bulmak

Evde İngilizce öğrenmek için tabii ki, kaynak bulmak önemli. Evet biliyoruz, İngilizce öğrenmek biraz masraflı olabilir. Ancak farklı farklı yerlerden düzensiz bir şekilde İngilizce öğrenmeye çalışmak size bir sonuç vermeyecek. Bu yüzden belirli bir çizgi üzerinden İngilizce öğrenmek daha mantıklıdır. Kendinize en uygun kaynağı bulmanız gerekiyor.

İngilizce ders anlatımlı kitapları, alıştırma kitaplarını seçebilirsiniz. Bir dilin temelini kitaplarla öğrenirseniz daha iyi kavramış olursunuz.

Lakin zamanla bu değişebilir. Mesela, kitaplardan belirli bir yere kadar öğrendiniz. Temelini sağlam attınız. Daha sonrasında başka kaynaklar bulabilirsiniz. Örneğin, online eğitim setleri bunun için idealdir. Eğitim setleriyle İngilizceyi ya izleyerek, ya dinleyerek, birçok çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz. Hatta bazı eğitim setleri ile İngiliceyi çok daha eğlenceli ve hızlı öğrenebilirsiniz.

Örneğin, Dilgoo çeşitli animasyonlar hazırlayarak, sizlerin görsel hafızanıza hitap ederek İngilizce öğrenmenizi sağlıyor. Nasıl mı? İngilizce kelimeleri Türkçe kelimelerle bağdaştırıp, görsel olarak daha çok aklınızda kalması için sesli animasyonlar hazırlıyor. Da Vinci metodu denilen bu metotla hazırlanan eğitim setlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 

Evde İngilizceyi bulundurmak

Bu biraz size garip gelebilir. Ancak İngilizce öğrenmek sadece ders kitaplarından oluşmuyor tabii ki. Özellikle temeli attıktan sonra İngilizce kelimelere yoğunlaşmanız gerekecek. Hatta çat pat İngilizce cümlelere geçebilirsiniz. Bunu da evde İngilizce konuşabileceğiniz biri varsa onunla pratik yaparak halledebilirsiniz. Yoksa da kendi kendinize İngilizce konuşabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda arkadaşlarınızla buluşursanız onlarla İngilizce konuşma pratiği de yapıp kendinizi biraz daha geliştirirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Evde her beceri için çalışmak

İngilizce öğrenirken 4 beceriyi de göze alarak çalışmanız gerecektir. Çünkü bir dili konuşmadan veya söylenilenleri anlamadan öğrenmeniz mümkün değil. Gramerle birlikte, dinleme, okuma, yazma ve konuşmayı da aynı anda geliştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde İngilizceyi tam öğrenmiş olmazsınız. Evde İngilizce çalışırken özellikle okumanıza dikkat edin. Mesela kendinize küçük okuma kitapları alıp yatağınızın başucunda bulundurun. Gece yatmadan önce kitabınızı alıp keyif yapabilirsiniz. Bir de tabii ki İngilizce Türkçe sözlükleri de es geçmeyin. Gerek telefondan, gerek kitaplarını edinerek İngilizce bilmediğiniz her kelimeye bakın.

Dinleme de İngilizce için çok önemlidir. Mesela duyduğunuz kelimeleri, cümleleri anlamanız İngilizce öğreniminizin yarısına gelmiş olduğunuz anlamına gelir.

 

 

İşte evde İngilizce öğrenmek istiyorum diyenler için tavsiyelerimiz bunlar. Unutmayın ki, motivasyon evde İngilizce öğrenmek için çok önemli. Kendinizi hep motive ederek azimli bir şekilde çalışın.

 

 

Evde İngilizce Öğrenmenin Yolları