Size şimdi 10 tane İngilizce kelime söyleyeceğim ve Türkçeleriyle beraber ezberlemenizi rica edeceğim. Hazır mısınız?

 

Başlıyoruz; book-kitap, to smell-koklamak, happy-mutlu, to write-yazmak, outside-dışarı, knock-vurmak, confusing- kafa karıştırıcı, to dig-kazmak, upset-üzgün, about-hakkında.

 

Kendinize zaman verin ve bu kelimeleri ezberleyin. Tüm bunları nasıl hatırlayacaksınız? Dümdüz ezberleyerek, değil mi? Çok değil, 5 gün sonra yarısından çoğunu unutmuş olacaksınız.

 

 

 

İngilizce kelimeleri öğrenmek için ne yapmalı?

Eminiz ki, bu soruyu İngilizce öğrenmek isteyenlerin neredeyse %80’i kendine sorup duruyor. Haydi diyelim ki kelimeleri ezberlediniz. Bunları hatırlamak kolay mı zannediyorsunuz? Hayır, hiç de değil. Tabii ki bu sizin eksikliğinizden değil. Kime rica etseniz başka bir dilde kelime ezberlemek ve bunu hatırlamak ona zor gelecektir. Endişelenmeye gerek yok.

Bunun için ne yapmalıyız? Hmm… Düşünelim. Hah! Evet, hafıza teknikleri!

 

 

 

 

Hafıza teknikleriyle İngilizce kelimeler öğrenmek

Kalıcı bir şekilde İngilizce kelimeleri öğrenmek için etkili hafıza tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Hafıza teknikleri hafızanızı en etkili yoldan güçlendirir ve aynı zamanda aklınızda tutmanız gereken detayları unutmamanızı sağlar. Hafıza tekniklerinin kendi içinde de birçok çeşidi vardır.

 

 

 

 

Görsel hafıza tekniğiyle İngilizce kelime öğrenmek

Mesela, görsel hafıza tekniği ile İngilizce kelime öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Nasıl mı? Her öğrenmeniz gereken kelimeyi kafanızda bir fotoğraf olarak belirleyin. Örneğin, pencerenin İngilizcesi olan “window” kelimesini öğrenirken gözünüzün önüne pencereyi getirin. Bir anda cevabı gözünüzün önünde bulacaksınız.

İngilizce kelime kartlarını hatırlıyorsunuzdur. Bu kartların bir tarafında İngilizce, diğer tarafında Türkçe çevirisi yazıyor. Her elinize aldığınızda arkasındaki karşılığını bilmeye çalışıyorsunuz. Peki, resimlerin arkasına İngilizcesini yazmayı denediniz mi? Eğer görsel hafızanız güçlüyse kesinlikle bunu yapmalısınız.

 

 

 

Hafıza Sarayı

Daha önce hafıza sarayı kavramını duymuş muydunuz?

Peki o zaman şu saydığımız 10 İngilizce kelimeye geri dönelim.

Neydi o kelimeler? Yukarıya bakmak yok sakın. Sayabiliyorsanız ne mutlu size. Peki ya sayamayanlar? Hafıza sarayı tekniği sayesinde bunu daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi sizin de kendi hafıza sarayınızı kullanma zamanınız! 10 kelimeyi şu şekilde öğrenelim bakalım;

 

 

 

 

 

“Okula gitmek için kitabımı –book– çantama koydum. Çiçeklerime son kez baktım ve kokladım –to smell-. Onları koklamak beni her zaman mutluhappy– ediyor. Daha sonra buzdolabının oradaki not defterine kardeşimin çiçeklerimi sulaması için bir not yazdım -to write-. Daha dışarıya –outside– çıkmadan kapı çaldı –knock-. Açtığımda karşımda arkadaşım Selin’i gördüm. Yüz ifadesi kafa karıştırıcıydı –confusing-. Anlam vermeye çalıştım. Daha sonra elinde tuttuğu küreğe baktım. Benimle bir yeri kazmakto dig– istediğini söyledi. O çok üzgünupset– görünüyordu. Derdinin ne olduğunu sorduğumda bu konu hakkında –about– daha sonra konuşacağını söyledi.”

Evet. Bu sadece bir örnekti. Bu gibi hikayeleri tamamen sizin hayal gücünüze göre bırakmak önemli. Çünkü bu sizin hafıza sarayınız. Sizin alanınız. Bu şekilde mekan algısına göre kelimeleri öğreneceksiniz.

 

 

 

Da Vinci metodu

İngilizce kelimelerin okunuşunu hiç Türkçe kelimelere benzettiğiniz oluyor mu? Komik gelebilir ancak en etkili İngilizce kelime öğrenme tekniği de Da Vinci metodudur.

Örneğin, “grief” kelimesi Türkçe “keder, üzüntü” demek.

“Grief” Türkçe “grip” kelimesine benziyor. Bunun için nasıl bir hikaye oluştururuz?

 

Çocuğu grip olan anne baba “Çocuğumuz grip olduğu için keder ve üzüntü duyuyor” der.

 

 

Bu şekilde grief kelimesini öğrenebilirsiniz. Üstelik bunu görsel olarak izlemek daha da etkili olmaz mıydı?

İşte Dilgoo bunu sizin için yapıyor. İngilizce kelimelerin hafızanızda daha iyi yer edinebilmesi için Türkçe kelimelerle benzeştiriyor. Ve bunu animasyonlarla size anlatıyor. Daha etkili ve daha güçlü İngilizce kelime öğrenme hafıza tekniği için Dilgoo’ya bir şans ver.

 

 

 

Hafıza Teknikleriyle İngilizce Kelime Öğren