İngilizce öğrenirken önemli bir detaya dikkat etmiyoruz. Nedir peki bu? İngilizce dinlediklerinizi duyabilmek, anlayabilmek. Yani kısacası, İngilizce dinleme. İngilizce söylenenleri, duyduklarınızı tertemiz anlayabiliyor musunuz? Önemli olan duymak değil anlayabilmektir. Aradan bir iki kelime duyup, tahminde bulunmaktan bahsetmiyoruz tabii ki.

İngilizce dinleme pratikleri İngilizce konuşmanız için gereken en önemli detaydır. Çünkü karşı tarafı anlamazsanız cevap veremezsiniz. Karşılıklı iletişim için dinleme pratiği önemlidir.

İngilizce dinleme pratiği için en uygun olan yollardan biri İngilizce dinleme metinleridir.

 

 

 

 

 

 

İngilizce dinleme metinleri nedir?

Birçok yerde İngilizce dinleyebileceğiniz ve dinlerken de okuyabileceğiniz hikayeler, metinler bulunmaktadır. Bu dinleme kayıtlarını dinleyerek ekrandan söylenilenleri takip etmeniz için dinlediklerinizi yazılı bir şekilde görebiliyorsunuz. Bazı kaynaklarda bu farklı olabiliyor tabii ki. Mesela, sadece ses kayıtları bulunuyor ve metinleri kitaptan okuyorsunuz. Özellikle İngilizce konu anlatımlı ders kitaplarında dinleme kayıtları için CD’ler bulunuyor. Bu CD’lerde kitaplarda bulunan metinlerin seslendirmesini bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 İngilizce dinleme metni ne işe yarar?

Sürekli bastırdığımız gibi, dinlediğini anlamak gerçekten çok önemli. Eğer bu konuda fazlasıyla iyi değilseniz, kesinlikle kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. İlk önce sadece dinlemekle olmaz bu iş. Dinleme metinleriyle işe başlamanız gerekiyor. Dinleme metinleri, dinlediklerinizi daha iyi kavramanızı sağlıyor. Duyduğunuz cümleleri bir de okuyarak daha kalıcı bir şekilde öğreniyorsunuz. Elbette, bunun da bir yöntemi, taktiği var. Ancak demek istediğimiz şu; İngilizce dinleme metinleri İngilizceyi rahatlıkla konuşabilmeniz için altın kuraldır. Göz ardı etmeyin ve buna odaklanın.

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce dinleme metinlerini nasıl uygulamalıyız?

Evet, bu çok önemli. Öyle ilk adımda ses kaydını açıp, diğer taraftan metni okumanız bir işe yaramaz.

Öncelikle metni gözünüzün önünden çekin. Metne bakmadan İngilizce ses kaydınızı güzelce dinleyin. Anlayamadığınız çok şey olursa 2 veya 3 kere tekrar tekrar dinleyin. Yine anlayamazsanız da, ikinci aşamaya geçin.

İkinci aşamada ise metni okuyarak dinleyin. O zaman her şey anlaşılır hale gelecek. Metini okuduğunuzda bile anlamadığınız bir kelime olursa onları mutlaka bir yere not edin. Aldığınız bu notları özünüzün önüne gelecek yerlerde bulundurun ki sürekli görebilesiniz. Bu dinleme metinlerinden öğreneceğiniz kelimeler çok önemlidir. Çünkü kelimeleri hem cümle içinde kullanımını görüyor, ne anlama geldiğini biliyor ve nasıl telaffuz edildiğini duyuyorsunuz. Bu yüzden özenle not etmeyi unutmayın.

Üçüncü aşamaya geçtik. Eğer ikinci aşamada yaptıklarınız size yetmiyorsa bu aşamaya geçin deriz. İngilizce ses kaydını yeniden dinleyin. Bu sefer dinlediklerinizi oldukça pekiştireceksiniz.

 

 

 

 

 

 

İngilizce dinleme metinleri için öneriler

Eğer bu işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız hemen size en iyi İngilizce dinleme metinleri tavsiyeleri verelim;

 

 

 

Learn English with EnglishClass101.com

Youtube üzerinden bu kanaldaki çoğu İngilizce dinleme metni ile pratik yapabilirsiniz. Bu metinlerin en önemli özelliği eğlenceli testler şeklinde yapılıyor olmasıdır. İlk önce ses kaydı veriliyor. Kaydı metin olmadan dinliyorsunuz. Karşınızda ise 4 seçenek veriliyor. Bu 4 görselden birini metne göre seçmeniz gerekecek. Dinleyip seçiminizi yaptıktan sonra yeniden dinliyorsunuz. Ancak bu sefer metin de ekranda veriliyor. Bu şekilde de hangi seçeneğin doğru olduğunu anlayabiliyorsunuz. İzlemek için tıkla.

 

 

Boston English Centre 

Bu kanalda da günlük hayattan kesitler verilen dinleme kayıtları bulunuyor. Videolarda metinler takip etmeniz için veriliyor. Seviyelere göre ayrılmış bu videolardan kendi seviyenize uyanı seçin ve pratik yapmaya başlayın.

 

 

Daily English Conversation

Genelde günlük konuşmalarla ilgili paylaşım yapmış olsalar da bazı kitapların sesli videoları da kanalda mevcuttur. Kitapların sesli haliyle beraber video üzerinden okuyabiliyorsunuz. Kitapları okumak yerine dinleyerek bu şekilde daha iyi pratik yapabilirsiniz.

 

 

İngilizce dinleme metinlerini izlerken ve okurken kelime bilgisi ve grameri de önceden iyi kavramanız gerekiyor. Öğrendikten sonra bu İngilizce dinleme metinlerine geçebilirsiniz.

Dilgoo ile bu metinlerini çok daha iyi anlama şansınız oluyor. Dilgoo eğitim setlerindeki animasyonları seyrederek kolaylıkla İngilizce kelimeleri öğreneceksiniz. Deneyin deriz!

 

 

İngilizce Dinleme Metinleri