Masa başında durmadan ders çalışmak… Ne kadar da zor ve sıkıcı geliyor insana.

Ama bilgisayarı açsan, bir film seçsen fena olmaz mıydı?

Bir taraftan İngilizce öğrenmen gerek, diğer taraftan da kafa dağıtmak istiyorsun. O zaman kesinlikle İngilizce filmler izlemelisin! Anlıyoruz, normalde de film izliyorsunuzdur ancak bu sefer bir amacınız olacak. Hazır olun!

 

 

 

 

 

 

İlginizi çeken filmleri seçin

Bazen kendi zevkinize uygun filmleri seçmek yerine İngilizce öğrenmek için izlemeye başladığın filmler olabilir. Ama izlemeye başladığında görürsün ki, filmden sıkılıyorsun. Filmi durmadan bölüyorsun. Bu gibi problemleri yaşamaman için tavsiyelerden çok kendi isteğine göre hareket et. Yoksa filmi bitiremeden kapatman senin için bir zaman kaybı olur. Tabii ki tavsiyeleri dinlemen çok iyi olur. Ancak konusunu okumadan direkt izlemek yerine araştırıp başlaman daha doğru olur.

 

 

 

 

 

Eğlenmeyi bil

İngilizceyi film izleyerek öğrenmenin özelliklerinden biri eğlenecek olmanızdır. Film izlemek neredeyse herkesin sevdiği aktivitelerden biridir. Sadece ders olarak bakarsan senin için filmi izlemek zorlaşacak. Biraz izledikten sonra “Ben şu dakikaya gelene kadar ne öğrendim ki?” deyip başa sarma olasılığın çok yüksektir. Bu tarz şeyler yaşıyorsan birkaç önemler alabilirsin.

Filmi başa sarmak yerine, film başlamadan eline bir not defteri alabilirsin. Telefonundaki not defteri bile yeterli olur. Film boyunca öğrenmek istediğin cümle kalıplarını, İngilizce ifadeleri, argo kelimeleri, yeni İngilizce kelimeleri not al.

Bunun dışında filmi izledikten sonra verimli izlememiş olduğunuzu düşünürseniz sonrasında eğer sevdiğiniz bir filmse yeniden izleyin. Yeniden izlediğinizde daha çok bilincinizde kalacak.

 

 

 

 

 

 

 

Kendi seviyene uygun olan filmi seç

Evet, belki de bu film seçeneklerini çok aza indiriyor. Ancak eğer filmleri alt yazısız izliyorsan özellikle buna dikkat etmen gerek. Çünkü kendi seviyene ait İngilizce kalıpları ve kelimeleri bilmeden ağır dili olan filmleri nasıl anlayacaksın ki?

Bir düşün, filmi izlerken çoğu şeyi anlamamak mı daha iyi, yoksa küçük bir kısmını mı?

Acele ediyorsun belki ancak İngilizce öğrenirken bu kadar acele etmene gerek yok. Çünkü dil öğrenmek bir sabır işidir.

Eğer başlangıç seviyelerindeysen, daha çok İngilizce çizgi film veya İngilizce animasyonları izleyebilirsin. Ya da çok fazla izlediğin, her anını ezbere bildiğin film varsa onu İngilizce alt yazısız izleyebilirsin.

 

 

 

 

 

Bazı İngilizce film tavsiyeleri

 

 

Edward Scissorhands

Belki çok eski bir film ancak izlemesi keyifli İngilizce filmler arasındadır. Eğer dilini anlamakta zorluk çekerseniz alt yazıyı açmayı unutmayın.

Film bir mucidin ölümünden sonra ortada kalan elleri yapılmamış bir makinenin toplum içinde yaşadıklarını anlatıyor. Bu makinenin elleri makastan oluştuğu için birçok insanın onu kötü bir yaratık olarak görmesini sağlıyor. İçinde birçok mesaj içeren ve ilgi çekici konusu olan bu filmi izlemeni tavsiye ederiz.

 

 

 

 

Harry Potter

Dünya çapında neredeyse herkesin bildiği bu seriyi sen de biliyorsundur. Hatta izlemişsindir de. Ancak alt yazısız izlemek seni epey zorlayacak gibi. Bazı kelimeler sana garip gelebilir ancak sen bu büyülü dünyayı biliyorsundur. Tabii bir de aksanlar da zorlayacaktır. Eğer izlemediysen yavaştan başlamanın zamanı geldi demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

The Hunger Games

Biraz serilerden devam edelim o zaman. Bu serinin kitabı oldukça ilgi gördükten sonra bir de üstüne filmi çekilmiştir. Filmi de en az kitabı kadar güzel olan tavsiye ettiğimiz serilerden biridir.

Panem ismindeki ülke içinde hazırlanan “Açlık Oyunları“ adı verilen mücadelede birçok katılımcının hayatta kalma mücadelesi gösteriliyor. Ancak, şöyle bir sıkıntı vardır; bu mücadeleden sağ çıkacak olan kişi sayısı birdir.

İyi seyirler!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toy Story

Evet biraz daha animasyonlara geçmenin zararı olmaz. Eğer sen de animasyon izlerken kendinden geçiyorsan Oyuncak Hikayesi tam sana göre. Bu maceralı ve ilgi çekici animasyonu izlerken çok keyif alacaksın!

Animasyonda Andy isimli bir çocuğun oyuncakları o olmadığında hareket edebiliyor ve konuşabiliyorlar. Aralarında geçen eğlenceli, aksiyonlu, bazen hüzünlü hikayeler sana keyifli dakikalar yaşatacaktır.

 

 

 

 

 

Son yılların en unutulmaz filmlerini bize hediye eden Marvel filmlerinden de bahsetmesek olmaz. Marvel filmlerini sadece keyif için bile izlediğinizi biliyoruz. Her yeni filmi çıktığında o filmden bahsetmeyen kalmıyor. Herkesin bir kahramanı vardır. Marvel filmi kahramanları da bizim hayal gücümüzü süslüyor. Aksiyon, macera dolu filmleri izlemek için hemen işe koyulmalısın! 

 

 

 

 

 

Eğer daha çok eğlenerek İngilizce kelime öğrenmek istiyorsan Dilgoo’yu denemekte fayda var! Dilgoo İngilizce kelimeleri Türkçe kelimeleri benzeterek eğlenceli animasyonlarla anlatarak sizlerin. Filmler kadar keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Animasyon izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsan buraya tıklamalısın!

 

 

 

 

İngilizce Filmler