İngilizceyi belirli bir seviyeye getirmiş olanların en büyük sorunlarından biri de İngilizce öğrenmekte bir yerde tıkılıp kalmalarıdır. Daha fazlası için ne yapacağını bilmemek çoğu dil öğrenenleri endişeye sürüklüyor. Bu durumda neler yapılmalıdır?

 

 

 

 

 

 

İngilizce düşün

Muhtemelen en zor olan yollardan biri İngilizce düşünmektir. Biriyle İngilizce konuşurken ilk önce Türkçe düşünüp İngilizceye çevirerek konuşmak sizi yavaşlatır. İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız sık sık kafanızda İngilizce cümleler kurun. İngilizce düşünerek İngilizcenizi akıcı bir hale getirirsiniz. Ana dili İngilizce olan insanlar gibi İngilizce düşünün ve öyle konuşun. Bu sizin gelişmenizde büyük etken olacaktır.

 

 

 

 

İngilizce düşünürken kendi kendinize de konuşmayı da denemelisiniz. Bazı durumlarda zaten kendimizle konuştuğumuz olmuyor mu? Ayna karşısında kendinizle konuşmanız, bir yeri toparlarken kendinizi yönlendirmeniz gibi. Bu durumlarda Türkçe konuşmak yerine İngilizce konuşmayı tercih edin. Hatta sırf İngilizce konuşmak için bile kendinizle sohbet edebilirsiniz. Konforlu alanınızda İngilizce konuşmak sizi zorlamayacaktır.

 

 

 

 

 

 

İngilizce alt yazısız film/dizi izleyin

Bazıları için bu ters tepiyor olsa da, belirli seviyeye gelip İngilizcesini nasıl geliştireceğini bilmeyenler için kesin çözüm yoludur. İngilizce olan dizi, film, belgeselleri izlerken kesinlikle İngilizce veya Türkçe alt yazıları kapatmanız gerekiyor. İngilizcenizi geliştirmek için adım atmak istiyorsanız kendinizi buna alıştırmanız gerekecek. Eğer ilgi alanınız dışında, bilimsel şeyler izleyecekseniz ilk etapta sadece İngilizce alt yazı açabilirsiniz fakat kısa bir süre içerisinde bu alışkanlığınızdan da kurtulmanız gerekecek. Zorluğa düşmezseniz İngilizcenizi geliştiremezsiniz.

 

 

 

 

 

 

İngilizce yazılar yazın

Aklınıza ne gelirse kağıdınıza dökün. İngilizce yazmayı ihmal etmeyin. Örneğin, hayal gücünüz sizi İngilizce masal, hikayeler yazmaya itebilir. İnternetten birilerine uzun uzun İngilizce mesajlar yazmak da sizin gelişmenize etki edebilir. En etkili İngilizce yazma yöntemlerinden biri de İngilizce kompozisyonlardır. Belirli bir konu üzerinde fikirlerinizi İngilizce kompozisyon yazarak belirtebilirsiniz. Sonuçta fikirleriniz konusunda düşünmenize gerek yok. Fikirleriniz kağıtta akacaktır. 

 

 

 

 

 

 

Yurt dışına çıkın

Eğer maddi durumunuz müsaitse İngilizcenizi geliştirmek için atabileceğiniz en güzel adım yurt dışına çıkmak olur. Yurt dışına çıktığınızda İngilizce konuşmaya mecbur kalacaksınız. Bu durumda İngilizce konuşarak seviyenizi daha da artıracaksınız. Bu süreçte kendinizi zorlayarak İngilizce konuşup karşı tarafla konuşabileceksiniz. Ayrıca yurt dışına çıktığınızda kendi ülkenizden olan insanlarla iletişim kurmamaya özen gösterin. Bu sizin İngilizcenizin gerilemesine sebep olabilir. İngilizcenizi geliştirmeniz açısından bu gibi durumlardan uzak olmanız gerekecek. Orada uzun süre kalıp kendinizi geliştirme fırsatını değerlendirmelisiniz.

 

 

 

 

 

Maddi durumunuz yurt dışına çıkmak için müsait olmasa da benzer etkiyi yaratabilecek yöntemlerden biri de yabancı arkadaş edinmektir. Belki özel hayatınızda yabancı arkadaş bulmanız zor olabilir ancak internette kolaylıkla çeşitli ülkelerden insanlarla arkadaş olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Dilgoo ile İngilizceni geliştir

Eğer belirli bir seviyeye geldiyseniz Dilgoo her seviyeye uygun eğitim setleriyle İngilizcenizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır. Eğlenceli animasyonları ve akılda kalan benzetmeleriyle İngilizcenizi kolaylıkla geliştirebileceksiniz!

 

 

 

 

İngilizceyi geliştirmek için tavsiyelerimiz bunlar. Uyup uymamak ise sizlere kalmış. Bol şans!

 

 

 

 

İngilizce Geliştirmenin 5 Etkili Yolu