Gramer denilince o büyük hazine herkesin gözünün önüne geliyor ve bam! İnsanın gözünü korku bürüyor. Evet, belki de siz de onlardan birisiniz. Ancak İngilizce gramer öğrenmek aslında sandığınızdan daha kolay. Tabii ki, belirli düzene koyup çalışınca bunu anlayabileceksiniz. İngilizce öğrenmek isteyenler grameri çok sıkıcı ve zor buluyorlar. Gramer bir dilin temelini oluşturan en önemli etkendir. İş hayatında, önemli kişilerle konuşurken, yurt dışına çıkıldığında, evrak işlerinde ve benzeri birçok durumlarda İngilizce gramer kurallarına göre konuşmak sizin için her zaman en iyisi olacaktır. İşi zorlamadan çok daha kolay yolunu bularak İngilizce gramere çalışabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bakalım;

 

 

 

 

En sade olan konudan başlayın

Bunun tam tersini düşünecek olanlar vardır; en zordan başlayıp kolay olana bakarsam daha iyi olur. Hayır. Eğer bir dilin gramerini en başından öğrenirseniz, arada kopukluk olmadan devam edebileceksiniz. İngilizce gramerini temiz bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Yani, İngilizce gramer konuları öğrenirken en başından sonuna doğru öğrenilirse yukarıda bahsedilen düzenli çalışmayı yapmış olacaksınız.

 

 

 

Takıldığınız gramer konusuna daha çok odaklanın

İngilizce gramer konularını bir düzene koyduktan sonra her konuya gereken zamanı ayırın. En çok zorlandığınız gramer konusunda diğer konulara göre daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Konular arasında eşit zaman ayırmak grameri daha iyi öğrenmenize yardımcı olmaz. Daha iyi bildiğiniz konuları kolaylıkla geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Alıştırmalar çok önemli

Sadece gramer konularını okuyup, kurallarını ezberleyerek kalıcı İngilizce gramer öğrenemezsiniz. Öncelikle İngilizce gramer kurallarının mantığını kavramak ve daha sonrasında alıştırmalar yapmak gerekiyor. Bu gibi alıştırmalarla okuduğunuz gramer konuları beyninize yerleşecek ve artık yazma, konuşma gibi becerilerinizi de geliştirmiş olacaksınız. Otomatik olarak alıştırmadaki kalıpları öğreneceksiniz.

Konuşurken de aynı şekilde doğru konuşarak karşı tarafın sizi anlamasını sağlamış olacaksınız. Bu yüzden gramer öğrenmenin en önemli detaylarından biri alıştırma yapmaktır. Bulabildiğiniz her İngilizce gramer kitabından aynı konu üzerinde farklı farklı alıştırmaları denemeniz sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda kendi alıştırmanızı da oluşturabilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni kelimelerle üstünde çalıştığınız gramer ile ilgili cümleler kurabilirsiniz.

 

 

 

Çeşitli okumalar yapın

Eğer İngilizce gramer konularına yeni başladıysanız, başlangıç seviyelerde İngilizce hikayeler okuyabilirsiniz. Okuma becerinizi geliştirirseniz cümleleri görsel olarak görüp, cümle kalıplarını benimseyeceksiniz. Ancak bir anda zor olan okumalardan başlamak yerine temel seviyelerdeki kitap, kısa hikayeleri okumanızı tavsiye ediyoruz. Hem kolayca grameri öğrenecek, hem de okuma becerinizi de geliştirmiş olacaksınız. 

 

 

 

 

Gramer çalışmasını eğlenceli hale getirin

İngilizce gramer aslında basit formüller üzerine kurulan kurallardan ibarettir. Bu yüzden grameri eğlenceli hale getirmek daha kolay olacaktır. Örneğin, bir gramer konusuna çalışırken defterinize not ettiğinizde dümdüz bir şekilde not etmek yerine, eğlenceli çizimler yaparak kalıpları daha okunabilir şekilde gösterebileceksiniz. Ya da renkli kalemler ile her gramer kuralını farklı farklı not alabilirsiniz. Bu şekilde daha çok gözünüze hitap edecek ve görsel hafızanız geliştirecektir.

Bu basit yollar ile belirli bir düzende İngilizce gramer çalışmanızı oluşturarak kısa bir sürede İngilizce öğreneceksiniz. Dilgoo ile İngilizce gramerini kavrayacaksınız. Bir de tabii ki, kolay bir şekilde ingilizce kelime öğrenebileceksiniz.

İngilizce Gramer