İngilizce kelime dağarcığı İngilizce öğrenmek isteyenler için en önemli etkendir. Kelime bilmeden  iletişim kurmak her zaman zor olmuştur. İngilizce öğrenmek isteyenlerin de kelime ezberlemek için çok çaba sarf ettiğini ancak birçoğunun İngilizce kelime ezberleyemediğini görüyoruz.

Peki bunun için ne yapmalıyız? Kalıcı bir şekilde nasıl İngilizce kelime öğreniriz? Tüm bu karmaşık sorulardan kurtulmanın yollarını bulmak çok kolay. Bakalım İngilizce kelime ezberlemenin en etkili yolları neler?

 

Hayatınızın her yerinde İngilizceyi bulundurun

Öncelikle İngilizce kelime ezberlemek isteyenler bunu bir görev olarak görmemelidir. Günlük hayatta gördüğünüz birçok şeyin İngilizce ne anlama geldiğini merak etmiyor musunuz? Merak etmek sizi daha çok kelime ezberlemeye itecektir. Yanınızda bir sözlük bulundurun ve sadece merak ettiğiniz kelimeleri oradan bulun. Hatta artık bunun için birçok telefon uygulamaları da mevcut. Bu sayede İngilizce kelime ezberlemek için özel zaman ayırmadan gün içinde birçok kelime öğreneceksiniz.

 

 

 

 

Kelimeleri yazın

Öğrendiğiniz kelimeleri bir süre sonra unutuyor musunuz? Kelimelerin yazılışı tamamen aklınızdan mı gidiyor? Bu gibi durumlarda öğrendiğiniz kelimeleri neresi olursa olsun not edin. Birkaç kere de yazıp aklınızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Görsellerle bağdaştırın

Görsel hafızanız güçlüyse bunu kullanıp krizi fırsata çevirebilirsiniz. Kelimelerin ne anlama geldiğini ezberlemek için kodlamalar yapabilirsiniz. Seslenmesine, görünümüne göre birçok Türkçe kelime ile kodlayarak veya hikayeler oluşturarak aklınızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz. Dilgoo ile bu gibi benzetmeler yapmanıza gerek kalmadan İngilizce kelime ezberleyebileceksiniz. Da vinci metoduyla her bir İngilizce kelime için benzetme yaparak animasyonlarla tahmin ettiğinizden fazla İngilizce kelime ezberleyeceksiniz.

 

 

 

 

Ezberlediğiniz kelimeleri cümle içinde kullanın

Sadece İngilizce kelime ezberleyerek onları aklınızda tutmanız kimileri için zor olabilir. Dil öğrenmekte zorluk çekenler için özellikle öğrenilen kelimeleri cümle içinde kullanarak aklınızda daha kalıcı şekilde kalmasını sağlarsınız. Örneğin, friend kelimesini çeşitli şekillerde cümle içinde kullanarak daha da kuvvetlendirebilirsiniz; “She is my friend”, “They are good friends”.

 

 

 

 

 

İngilizce kelime kartları

Belki en eski ama aynı zamanda da etkili İngilizce kelime ezberleme yöntemlerinden biri İngilizce kelime kartları hazırlamaktır. Evet, bazıları için çok klasik gelecek ancak bu yolla İngilizce kelime ezberlemek uzun sürse de etkili olacaktır. Ezberleyeceğiniz İngilizce kelimeleri küçük kartlara not edip arkasına da anlamlarını yazabilirsiniz. Daha sonrasında kartları gün içinde elinize alıp tahminlerde bulunabilirsiniz. Bu yolla hem Türkçe İngilizce, hem de İngilizce Türkçe şeklinde kelimeleri ezberleyebileceksiniz. Bu kartları evinizin her köşesine yapıştırabilirsiniz. Böylece çalışmak için özel çaba sarf etmenize gerek kalmayacak.

 

 

Unutmayın ki herkesin dil öğrenme, kelime ezberleme şekilleri farklıdır. Size göre İngilizce kelime kartları iyi olurken, bir başkası için Da Vinci metoduyla öğrenmek daha kolay olur. Bu İngilizce kelime ezberleme yöntemlerini deneme-yanılma yoluyla hangi yöntemin sizin üzerinizde daha etkili olacağını bilirsiniz. O halde günde kaç tane İngilizce kelime ezberleyeceğinizi hedefleyip başlayın.

 

 

 

 

İngilizce Kelime Ezberlemenin En Etkili Yolları