EN FAYDALI İNGİLİZCE KELİME ÖĞRENME TEKNİKLERİ

 

Yabancı bir dil öğrenmek için birçok farklı teknik mevcut ve bir dilin kelimelerini ezberleyerek öğrenmeye başlamak da bunlardan biri. İngilizce kelime öğrenmenin yollarını ve diğer İngilizce öğrenme tekniklerini aşağıda listeliyoruz.

 

⦁ İNGİLİZCE OKUMALAR YAPIN

İngilizce metinleri ve hikaye kitaplarını okumaya çalışarak anlamını bilmediğiniz birçok kelimeyle ve cümle içinde kullanımıyla karşılaşabilirsiniz. Bilmediğiniz İngilizce kelimelerin altlarını çizerek ve çevirilerini yaparak, okuduğunuz cümlelerde anlam bütünlüğü kurmaya çalışın.

 

⦁ ALTYAZILI FİLMLER ve DİZİLER İZLEYİN

İngilizce dilinde izleyeceğiniz yabancı yapımlar kelime haznenize ve kelime telaffuzlarınıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Kelimelerin, konuşma dilindeki vurgu ve tonlamalarını öğrenmenin adımlarından birini oluşturacaktır.

 

⦁ KONUŞABİLECEĞİNİZ BİRİNİ BULUN

İngilizce kelime öğrenme ve İngilizce öğrenmenin en sağlıklı yollarından biri öğrendiklerinizi pratikte geliştirebileceğiniz birileriyle iletişime geçmeye çalışmaktır. Yabancı turistlere yardımcı olmaya çalışın. İngilizce bilen arkadaşlarınızla alıştırmalar yapın. Yabancı forum sitelerinde yazmaya çalışın.

 

⦁ BİR NOT DEFTERİ OLUŞTURUN

Öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri, anlamlarını ve okunuşlarını bir not defterine yazmaya başlayın. Bilişsel ve davranışsal olarak birden fazla duyuyla ilişkilendirilen öğrenmeler daha kalıcı olacaktır.

 

⦁ OKUNUŞLA ALAKALI BAĞINTILAR KURUN

Öğreneceğiniz İngilizce kelimeleri, görsel hafıza tekniği olan ve bu şekilde akılda kalıcılığı artıran DaVinci metodu aracılığıyla benzetmeler kullanarak hikayeleştirin. Da Vinci metodu; yabancı kelimelerin telaffuzuna benzetme yapılarak anlamıyla ilişkilendirilmiş ve görselleştirme tekniğiyle animasyonlara dönüştürülmesini sürecini tanımlar. Temel kelimeler benzetme, ilişkilendirme yöntemi ile görsel hale getirilmiştir. Da Vinci metodu popüler kültürde de yer almış, “zihin sarayı” gibi kavramlarla da özdeşleştirilmiştir.

Örn.: “Juggle (cagıl): Hokkabazlık yapmak, dengelemek.” Juggle kelimesini okunuşu itibariyle ‘çakıl’ ile ilişkilendirip hokkabazlık yapan bir çakıl taşı karakteriyle hikayeleştirebilirsiniz.

 

⦁ İNGİLİZCE OYUNLAR OYNAYIN

 

Katılımcı öğrenme türü ile bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olarak öğrenme sağlanır. İngilizce dilde interaktif olarak oynayacağınız oyunlar, İngilizce kelime öğrenmeniz için bir pekiştireç görevi görecek ve sizin eğlenirken öğrenmenizi sağlayacaktır.

Oyunlara erişebilmek için: https://dilgoo.com/ingilizce/ingilizce-oyunlar/

 

⦁ SÖZLÜK KULLANIN

Anlamını bilmediğiniz kelimeler için taramalar yapın. İngilizce kelime öğrenmenin ilk akla gelir yolu sözlük taraması yapmaktır. İhtiyacınıza uygun olarak kelimelerin anlamlarını, İngiliz ve Amerikan aksanlarına göre telaffuzlarını, cümle içinde kullanımlarını alfabetik, cümlenin ögelerine göre, kullanım sıklığına göre, tematik hazırlanmış listeye erişmek için Dilgoo (https://dilgoo.com/ingilizce/ingilizce-kelimeler/) sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

https://dilgoo.com/kelime/action/

DaVinci metoduyla İngilizce’yi öğrenmeyi kolaylaştırmak ve eğlenceli hale getirmek için;

LİNK: https://dilgoo.com/da-vinci-metodu-5-video/