Dil öğrenmenin en eski ve temel noktası kitap okumaktır. Kitap okuyarak kelimeleri öğrenebilir, cümle yapılarına bile hakim olabilirsiniz. Ama bu İngilizce olunca tabii ki herkesin çekindiği ve hiç başvurmadığı yöntemlerden biri oluyor.

 

Bu korkudan ve tembellikten vazgeçmen gerektiğini söylemek zorundayız. İngilizce kitapları okuyarak eğlenmeniz de mümkün. Bu kadar karamsar olmaya hiç gerek yok. Biraz rahatlayalım ve bakalım sana uygun ne tür İngilizce kitaplar var.

 

 

 

 

 

İngilizce ders kitapları

Evet, haklısın bu sıkıcı konudan başlamamız biraz kötü oldu ancak İngilizce öğrenirken size lazım olacak vasıtalardan biri de İngilizce ders kitaplarınızdır. İngilizce ders kitapları sizi İngilizce eğitiminizde yol gösterici, aynı zamanda öğretmeniniz olabilir. Tabii ki, kendi dilinize uygun, anlayabileceğiniz İngilizce ders kitaplarını bulmanız daha hayırlı olacaktır. Çok kasmadan en sade dille olanlarının yanında bir de ağır dille anlatılmış ancak sizi ileri seviyeye taşıyacak birçok ders kitapları mevcut. Örneğin, herkesin bildiği ve kullanmış olduğu Oxford yayınları kitaplarını es geçemeyiz. Şu ana kadarki etkisi her şekilde görülmüştür. En değerli İngilizce kitap yayınlarından biridir. Bir başka önerebileceğimiz kaynaklardan biri de Raymond Murphy’nin seviye seviye olan 3 kitabını önerebiliriz. İlk kırmızı olan kitapla başlayıp devam edeceğiniz bu İngilizce ders kitapları alıştırma yapmanız için ideal bir seçim olacaktır. Bunu hem İngilizce gramer kitabı, hem de İngilizce alıştırma kitabı olarak düşünebilirsiniz. İngilizceyi İngilizce öğrenmenin en sade yolu bu kitaplar sayesinde oluyor. Bu yüzden bu İngilizce ders kitaplarından edinebilirsiniz.

 

 

 

 

İngilizce okuma kitapları

Yavaş yavaş İngilizcenin eğlenceli yanlarına geçiyoruz gibi görünüyor. Biraz rahatla.

İngilizce kitap okuman gerektiğini biliyorsun ve hangisinin içeriğini anlayıp, hangisinin içeriğini anlayamayacağını bilemiyorsan seviye seviye belirlenme İngilizce okuma kitapları tam size göre. Neden mi? Şimdi düşünelim; eğer seviyeniz Pre-intermediate ise okuma kitaplarının arkasına bakıp İngilizce okuma kitaplarınızı seçebileceksiniz. Aynı zamanda İngilizce hikaye kitapları edinerek de kısa hikayeler okuyarak hem eğlenip hem de kelime bilgisi edinebilirsiniz. Belki şu anda bu size çok sıkıcı gelebilir ancak ilk sayfalarını atlattıktan sonra o İngilizce hikaye kitaplarını elinizden bırakmayacağınıza eminiz. Mesela, Ezop masallarını okumaya ne dersin? Gece uyumadan önce bir dene. Yine bahsettiğimiz gibi Oxford yayınlarının seviye seviye belirlenmiş İngilizce okuma kitaplarını bulabilirsiniz. İngilizcenizi geliştirmede çok işe yarayacağına eminiz.

 

 

 

 

 

İngilizce Romanlar

Evet belki seviyen yetmeyebilir ancak neden olmasın? Kendi seviyene uygun bir şeyler seçebilirsin. Basit bir İngilizceyle anlatılmış romanlar işine yarayabilir. Zaten bu okuma alışkanlığını kazandıktan sonra en ağırlarını bile okumaya başlayacaksın. Sadece biraz azim ve sabır gerekli. Biraz da eğlenmek. Basit İngilizce kitaplara geçersek eğer, mesela, Oliver Twist okumayı deneyebilirsin. Biraz buna yakın olanını düşünürsek, Tom Sowyer’in Maceraları hem komik, hem de öğretici olacaktır. Aklınızdan tamamen “İngilizce öğrenmek için kitap okuyorum” düşüncesi silinecektir. Charlotte’s Web kitabı da sizin için uygun olabilir. Bu saydığımız İngilizce kitaplar ilk bakışta ‘çocuksu’ gelse de, her yaş grubuna hitap edeceğinden eminiz. Biraz yaslanın, yanınıza çayınızı, kahvenizi alın ve eğlenmeye başlayın.

 

 

 

 

 

İngilizce öğrenirken hem de kelimeleri yine eğlenceli bir şekilde ezberlemek istiyorsan Dilgoo senin için bir şeyler daha hazırladı. Eğlenceli animasyonlarıyla İngilizce kelimelerin telaffuzunu Türkçe kelimelere benzeterek akılda kalmanızı sağlayacak. İzlemek için tıkla!

 

 

 

 

İngilizce Kitaplar