Yurt dışına çıkıp sular seller gibi İngilizce konuşmak istiyorsun. Yabancı biriyle tanıştığında özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek istiyorsun. Tabii bunun için İngilizce eğitim alıp kendini geliştiriyorsun ama bunların yanında bir şeyler eksik geliyor değil mi?

İngilizce konuşmak için sadece eğitim değil, pratik de çok önemli. Bunu zaten biliyorsunuz. Pratik İngilizce konuşma tekniklerini kullanmayı denediniz mi?

Farklı yollar ile kendinize uygun bir metot seçebilirsiniz. Birkaç metot deneyip, kısa sürede kendinizi gözlemlerseniz hangi metodun sizin üzerinizde daha etkili olduğunu göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Kendi kendine pratik yapmak

Örneğin, kendi kendine konuşmak. Gün içinde bir ödevi yaparken, yemek hazırlarken, evi temizlerken, bilgisayarda takılırken neler yaptığınızı anlatın. İnternette, sosyal medyada geziyorsunuz ve illa ki gördüğünüz görüntülerle ilgili kafanızda fikirler oluşuyor. Bu fikirleri içinizde tutmak yerine sesli olarak İngilizce yorumlarınızı bildirin. Etrafınızda kimse yokken bunu yaptığınızda daha rahat edersiniz.

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlarla pratik yapmak

Günlük hayatta pratik İngilizce konuşmanın yollarından diğeri de etrafınızdaki insanlara yoğunlaşmanız. Etrafınızda İngilizce öğrenmek isteyen birileri var mı? Onlarla birlikte İngilizce konuşma kararı alabilirsiniz. Tabii ki, bunu uygulamak çoğunuz için zor olacaktır. Türkçe konuşmak varken kendimi zorlayacak mıyım diyeceksiniz. Kendinizi zorunlu tutun. İngilizce konuşmak zorundaymışsınız gibi. Karşınızdaki arkadaşınız asla Türkçe bilmiyormuş gibi kafanızda yer edinebilirsiniz. Her saniye İngilizce konuşun demiyoruz. Ancak belirli aralıklarla ve zamanla da artırarak İngilizce konuşmayı artırabilirsiniz. Bunu neden arkadaşınızla yapıyoruz diye düşünenler olacaktır. Hep gördüğünüz, yakınınızda olan biriyle İngilizce konuşma pratiği yaparken çekinmeyeceksiniz. Bir diğer yandan, arkadaşınızı sık sık gördüğünüz için İngilizce pratik yapma aralığınız sıklaşacak.

 

 

 

 

 

 

 

Çeşit çeşit aksanları dinleyerek pratik yapmak

İngilizce konuşma pratiği yaparken aksana da özen gösterebilirsiniz. İngilizce konuşurken yabancılar gibi akıcı seslenmesini istiyorsanız İngilizce konuşma pratiğinde aksan da çalışmanız sizi daha çok motive eder. İstediğiniz aksanları dinleyebileceğiniz videolar, pod-castler, dizi ve filmlerle kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. İngilizceyi aksanlı konuşurken sizin bile hoşunuza gidecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce kelime öğrenerek pratik yapmak

İngilizce kelimelerle çoğunuzun arası bozuktur. Tahmin ediyoruz ki öğrendiğiniz kelimeler bir kulağınızdan girip diğerinden hemen uçup gidiyor. Ancak şunu unutmamalıyız ki, İngilizce kelimeler konuşmanız için gerekli. Biriyle konuşurken İngilizce kelimelerin hemen ağzınızdan bir çırpıda döküleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öğrendiğiniz kelimelerin aklınızda yer edinmesini istiyorsanız bunun için Dilgoo size yardımcı olacak. İngilizce kelimeleri Türkçe kelimelerle benzeterek farklı ve eğlenceli animasyon içerikleriyle kalıcı olarak İngilizce kelime öğrenmenizi sağlayacak. Dilgoo ile İngilizce kelime öğrenirken bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Sadece animasyonları dikkatle izlemeniz yeterli. Bu sayede hem zamanınızdan, hem de enerjinizden tasarruf edeceksiniz.

 

 

 

 

İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?