Okuma, yazma, konuşma kadar geliştirilmesi gereken özelliklerden diğeri de dinlemedir. Dinleme çoğu kişiye göre kolay gelse de aslında neredeyse en zor olanıdır. Karşı tarafın aksanını, kurduğu cümleleri anlamak bazen zor gelebiliyor. Aslında kulağınız karşı tarafın konuşma tarzına göre şekil almalı. Tabii ki bu biraz zordur. Birkaç tavsiye ile İngilizce dinleme sıkıntısını çözebileceksiniz.

 

 

 Seviyenize göre dinleme kayıtlarını dinleyin

Herkesin ilk yaptığı hatalardan biri; bir anda her şeyi İngilizce dinlemek. Öncelikle yapılması gereken o cümleleri anlamak için gerekli kelime dağarcığına sahip olmak. Ancak bazen o kelimeler öğrenilmiş olsa bile dinleme kayıtlarında anlaşılmayabilir. Bu gibi durumlarda ilk önce biraz kelime öğrenmek gerekiyor. Dinlemek için aslında bir yönden okuma becerisini de geliştirmek gerekiyor. Dilgoo İngilizce dinlemenizi geliştirmeniz için her seviyeye uygun ses kayıtları hazırladı. İncelemek için;

A1                      B1                       C1
A2                      B2                       C2

 

 

 

İlgili alanlara göre kayıtları dinlemek

Günlük hayatta bile ilgi alanı olmayan konuları dinlemek herkese eziyet olarak geliyor. İlgi alanları dışında dinleme yaparken bazen hiçbir şey anlaşılmayabiliyor. Bu yüzden en doğru seçim sevilen dizinin, şarkıların dinlenmesi olacaktır. Küçük ve basit ses kayıtları ile dinleme becerisi daha hızlı ilerleyecektir. İngilizce dinleme yaparak bu şekilde severek yaparak pratik bir şekilde öğrenmek mümkündür.

 

 

 

Altyazılı vs. Altyazısız

Çoğu insanın tartıştığı insandan insana değişen bir diğer konu da dinlenecek film, dizi, belgesellerin altyazılı mı, altyazısız mı olacağına karar vermek. Aslına bakılırsa burada da İngilizce seviyesi çok önemlidir. İngilizce seviyesi ileri derecede olanlar için en doğru yol kesinlikle altyazısız İngilizce dizi/film izlemektir. Başlangıç seviyelerinde olan kişiler için tabii ki ilk etapta altyazılı olan dizi ve filmlerini takip etmeleri uygun olacaktır. Orta seviyeye gelmiş olanlar için ideal olan ise İngilizce altyazılı izlemek. Peki neden İngilizce altyazılı? Çünkü bilmediğiniz dizi veya filmleri izlerken hiçbir şey anlaşılmayabilir. Diğer yandan İngilizce altyazılarla yeni kelimelerin hem okunuşunu hem de yazılışını öğrenmek mümkün. Dinleme konusunda becerisini geliştirmemiş olanlar için en uygun yol bu olacaktır. Bir anda altyazısız olarak dinleme pratiği yapmak dil öğrenmek isteyenler için motivasyon düşürebilir.

 

 

 

Yabancı arkadaşlarla iletişim halinde olmak

Her ne kadar bu sadece konuşmaya yarar gösterecek gibi dursa da aslında öyle değil. Yabancı insanlarla konuşurken aslında karşı tarafı algılamak çok önemlidir. Karşı tarafın ne dediğini öğrendikten sonra karşılık verilir. Bu da ilk olarak İngilizce dinlemenin geliştirilmesi gerektiğini bize gösteriyor. Yabancı birileriyle arkadaş olurken aynı zamanda İngilizce dinleme geliştirilebilir. Hatta bir kişi değil birkaç kişi ile konuşarak farklı aksanları da algılama şansı veriyor. Bu yüzden yabancı arkadaş edinmek çok iyi gelebilir.

 

 

İngilizce listening geliştirmek için biraz daha sabır gerekiyor. Yani acele etmeyin. Her şeyi zamanla dinleyip anlayacaksınız. Tüm bunların yanında İngilizce dinleme alıştırmaları ile dinleme yeteneğini geliştirmek mümkün. Bunun için internette bulunan birçok ses kayıtları bulunmakta. Her seviyeye uygun olan bu ses kayıtlarını indirip dinleme alıştırmaları yapabilirsiniz.

Dilgoo ile İngilizce kelimeleri dinleyerek de yeni İngilizce kelime öğrenecek ve İngilizce listening-İngilizce dinleme becerinizi geliştireceksiniz. 

İngilizce Listening-İngilizce Dinleme