Çoğunuzun pek dikkat etmediği ancak birçok resmi yerlerde işinize yarayacak vasıtalardan biri de İngilizce mektup yazmaktır. Belirli resmi işlerde mektup yazmanın büyük önemi vardır. İngilizce öğrenirken mektubun nasıl yazıldığını bilmek size artı puan kazandırır. Ne kadar eski döneme ait sayılsa da, mektup yazmak İngilizcenizi nasıl kullandığınızla ilgili sizi test eder. Karşıya hitap ederken kullanacağınız en uygun cümleleri yazabilmek gerçekten de özel bir beceridir.

Eğer mektup yazmaya karar verdiyseniz kesinlikle bunu okumaya değer!

 

 

 

 

 

İNGİLİZCE MEKTUP YAZMANIN KURALLARI

Öncelikle elinize beyaz bir kağıt aldınız ve duygu, düşüncelerinizi dökeceğiniz mektup yazmak istiyorsunuz. Ancak İngilizce mektup yazmanın belirli bir düzeni vardır ki bu düzen de düşünüldüğü kadar kolay değildir. Mektup yazmanın kurallarını bilmeden kendi kafanıza göre bir şeyler yazamazsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş kısmı;

Öncelikle üst köşe yazacağınız kişiye göre, ülkeden ülkeye göre değişebilir. Eğer resmi bir yere gönderilecekse; ilk önce o günün tarihi, daha sonrasında kendi adınız ve soyadınız, adresiniz bulunmalıdır. Biraz altında ise göndereceğiniz kişinin adı ve soyadı, adresi bulunacaktır.

Resmi dairelere göndermediğiniz İngilizce mektuplarda ise sağ üst köşede sadece tarihi belirtmelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Açıklama kısmı;

Evet, bu kısım mektubunuzun en detaylı kısmıdır. Mektubu neden yazdığınızı belirttiğiniz yerdir. Bu kısımda ilk yapacağınız şey yazdığınız kişiye hitap ederek selam vermektir. Genelde “dear” , ”dearest” kelimelerini kullanarak kişinin ismini yazabilirsiniz. Örneğin, “Dear, Mrs. Brown,” ile başlayıp virgül koyarak diğer satıra geçebilirsiniz.

Mektupta bahsetmek istediklerinizi bazı cümle kalıplarını kullanarak da anlatabilirsiniz;

“The reason why I write you is because…” – Size yazma sebebim …

“I am writing to tell you that…” – …’yı anlatmak için size yazıyorum.

“Many thanks for inviting me…” – Beni …’ya davet ettiğiniz için teşekkürler.

“I am so happy to announce that…” – Size …’yı duyurmaktan çok mutluyum.

“To…” – Resmi dairelere yazarken hangi kuruma yazdığınızda kullanılması gerekiyor.

 

Bu kalıpları kullanarak konuya rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Devamında durumu izah edeceğiniz bir yazıyı yazıp bitirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bitirme kısmı;

Mektubunuzu bitirirken de belirli sözlükleri kullanarak gayet hoş bir şekilde kapanış yapabilirsiniz. Bu kısımda artık mektubu bitireceğinizi belirteceksiniz. Kısaca durumun özetini geçip hoşça kal demenin yollarını da bilmeniz size fayda sağlayacaktır. O zaman mektubun sonlarına doğru yazılabilecek kalıplara bakalım;

 

“Write me back soon.” – Bana hemen cevap yaz.

“I look forward to hearing from you soon.” – Çok yakında senden haber almayı bekliyorum.

“I will wait for your answer” – Cevabını bekliyor olacağım.

“Send me news about…” – … ile ilgili yeni haberleri bana gönder.

 

Bu kalıplar ile karşıdan cevap beklediğinizi söyleyebilirsiniz.

 

Şimdi de görüşürüz demenin zamanı;

“With my love,” – Bütün sevgimle,

“Love,” – Sevgiler,

“Best wishes,” – En içten dileklerimle,

“Kindest regards,” – En derin saygımla,

“Yours sincerely,” – Saygılarımla,

 

 Gibi kalıplardan hemen sonra isminizi yazarak mektubunuza noktayı koyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Son kısım;

Son kısım yine kime yazacağınıza göre değişkenlik gösterir. Mesela resmi bir daireye gönderecekseniz, altında iletişim bilgilerinizin olması gerekir. Örneğin, telefon numaranız, mail adresiniz gibi.

Resmi olmayan mektuplarda ise sadece isminizi yazıp bitirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce mektup yazmayı öğrendikten sonra mail yazarken de çok zorlanmayacaksınız. Eğer uzunca atmanız gereken bir mail varsa bu bilgileri de kullanabilirsiniz. Bu yüzden İngilizce mektup yazmayı bilmek çok önemlidir. İngilizce mektup yazmak için belirli kelimeleri de bilmeniz gerekecek. Bunun için de Dilgoo’dan yararlanabilirsiniz. İngilizce kelimeleri hem eğlenceli animasyonlarla öğretiyor, hem de aklınızda kalıcı olmasını sağlıyor. Denemeye değer!

 

 

 

 

İngilizce Mektup