Çoğu zaman İngilizce öğrenme sürecimizde hatalar yapabiliyoruz. Bazen bu hatalar küçük olsa da, bazıları ayağımıza bağ oluveriyor. İngilizcemiz gerileyebiliyor, yavaşlayabiliyor.

Bu gibi engelleri aradan kaldırmak şart. İngilizce öğrenirken bazen yapmamız gerekenden çok, yapmamamız gerekenler de çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Herkesin yaptığını yapmak

Her insanın algılayışı, öğrenme tarzı birbirinden çok farklıdır. Size iyi gelen yöntemlerin başkasında işe yaramama ihtimali yüksektir. Siz de herhangi bir yerde duyduğunuz o çok övülen yöntemleri tekrar tekrar denememelisiniz. Gerçekten deneyip sonuç almadıysanız devam etmenin hiçbir anlamı yoktur. Herkesin kendine göre ideal metodu vardır. Siz de zamanla kendinize en uygun olan İngilizce öğrenme metodunu bulacaksınız. Herkesin uyguladığını uygulayarak zaman kaybedebilirsiniz. Örneğin, birçok kişi sadece gramer öğrenerek İngilizce konuşmaya başlamış olabilir. Ancak bu sizde de aynı şekilde ya da aynı zaman içerisinde işe yarayacak diye bir kaide yok. Birilerinin İngilizce konuşması çok güçlü olurken, sizin İngilizce okumanız çok daha iyi olabilir. Kendi eksiklerinize göre hareket etmeniz gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Seviyeyi tanımamak

Bu yine kendinizi tanımakla ilgilidir. Bir işin başından değil, ortasından başlarsanız zaten hiçbir zaman sonuç elde edemeyeceksiniz. Bu yüzden her şeyi sırasına göre yapmanız en doğrusu olur. Bunun ilk etabı da kendi seviyenizi bilmek, seviyenizi belirlemektir. İngilizce seviyelerinizi bilerek hangi konuya yoğunlaşmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu sayede de zaman kaybı yaşanmayacak. İngilizce seviye belirleme testlerini dilediğiniz yerde yaparak seviyenizi ölçebilirsiniz. İster İngilizce kursları olsun, ister online İngilizce seviye belirleme testleri olsun imkanınız dahilinde bir seviye testine girin deriz. Belirsizlik hemen ortadan kalkmalı.

 

 

 

 

 

 

 Utanmak

İngilizce öğrenenlerin %80’inin devasa bir yanlışı var o da; utanmak. Her şeyden önce atlatmanız gereken hatalardan biridir bu. Yeni bir dil konuşmaya çalışmak hiçbir zaman utanma sebebi olamaz. Yanlış telaffuz ettiğiniz kelimeler, yanlış kurduğunuz cümleler sizi kötü bir öğrenci yapmaz. Asla bu gibi engellerin sizi durdurmasına izin vermeyin. İngilizce konuşma isteğiniz varsa konuşun. Söylemek istediklerinizi düşünmeden söyleyin. Zamanla söylemek istedikleriniz düzgün bir şekilde çıkacaktır. Tek bir şartla; utangaçlığınızı atlatırsanız.

 

 

 

 

 

 

Acele etmek

Yine diğer hatalardan biri de insanların bir anda akıcı İngilizce konuşmak istemelerine dair beklentileridir. Bu beklentiler içinde olmadan emin adımlarla ilerlemek her zaman en sağlıklısı olacaktır. 300 kelime öğrenerek bir anda İngilizce anlayıp konuşabilmek imkansız. Belirli bir seviyeye gelmiş ve İngilizcesini geliştirenler ise bir anda akademik seviyeye geleceklerini düşünüyor. Bu gibi endişeler olmadan sadece hedefinize doğru yavaş ve emin adımlarla ilerlemeniz gerekiyor. O zaman emeğinizin karşılığını alacaksınız.

 

 

 

 

 

 

Sadece ders olarak görmek

İngilizce öğrenen birçok kişinin gözlerinde zorunluluk görebiliyoruz. İngilizceyi sadece ders olduğu için, zorunlu olduğu için öğrenenler var. Bu hatayı yaparak zaten kendiniz İngilizce öğrenmenize engel oluyorsunuz. İngilizce öğrenmek sadece derslerinizde başarılı olmayı değil, yeni insanlar, yeni kültür tanımanızı sağlıyor. İngilizceyi sadece ders olarak kısıtlayıp kendinizi de yorabilirsiniz. Eğer öğrenirken eğlenirseniz bu durumdan kendinizi kurtarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İngilizce öğrenirken eğlenmek isteyip bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kesinlikle Dilgoo’yu denemelisiniz. İngilizce kelimelerin okunuşunu Türkçe kelimelere benzeterek animasyonlar hazırlıyor. Bu animasyonları izleyerek İngilizce öğrenmek ise artık sizde!

 

 

İngilizce Öğrenirken Yapılmaması Gerekenler