Bu haykırışlarınızı duyuyoruz. Çoğu zaman İngilizce öğrenmekten çok, başlamaya ihtiyaç duyarız. Hele bir de İngilizce öğrenmeyle ilgili hiçbir fikrimiz ve deneyimimiz yoksa daha da çıkmaz yola sürükleniyor bu durum.

Gerçekten de İngilizce öğrenmeye nasıl başlayacağını bilemeyen bir sürü öğrenci olduğuna eminiz. Kendi kendinize öğrenme kararı aldıysanız bu süreçlerden geçeceksiniz. Endişe duymanız gerek bile yok. Ama bu sorunu çözmek için de bir an önce işe koyulmamız lazım.

Nasıl yapacağız, nereden başlayacağız? Bakalım.

 

 

 

 

 

 

İngilizce hakkında bilgi alın

İngilizce nasıl bir dildir? Öğrenmesi kolay mıdır? Alfabelerinin yapısı nasıldır? Temelini nereden atabiliriz?

Bu sorulara cevap bulmanız gerekiyor. Çünkü dil hakkında ne kadar çok bilginiz olursa o kadar çabuk işe koyulursunuz.

Mesela İngilizcenin latin alfabeye sahip olduğunu, alfabesinde 26 harf ve 44 farklı sesin bulunduğunu biliyor muydunuz?

Peki bu dilin ilk Orta Çağ İngiltere’de konuşulan ve bugün küresel lingua franca olan bir Batı Almanca dili olduğunu?

Bunun gibi küçük bilgiler motivasyonunuzu artıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Daha derine dalın

Bir dil öğrenmek sandığınız kadar sıkıcı bir şey değildir. Dilin yapısı olsun, yeni yeni kelimeleri öğrenmek olsun, hangi açıdan bakarsanız bakın dil öğrenmek çok gizemli ve keşfedilmesi gereken bir şeydir. Karşınızda o dili konuşan birilerini dinlerken birkaç kelime de olsa bilmek sizi de mutlu etmez miydi?

Bu yüzden diyoruz ki, dil hakkında bilgilere sahip olduktan sonra bununla yetinmeyin, daha fazlası için derine inin. Mesela, İngilizce alfabesinde 26 harf ve 44 sesin bulunduğunu söyledik. Peki bu harfler nelerdir ve nasıl telaffuz edilir? Bunu da düşünün. Öğrenmek için çaba sarf edin.

 

 

 

 

 

 

Merak edin

Merak etmek her alanda sizi başarıya götürür. İngilizce cümle kurmanın nasıl bir şey olduğunu merak edin. İngilizce konuşabilmenin, İngilizce gramerindeki kuralların neler olduğunu merak edin. Merak etmek İngilizce öğrenmenizi çok kolaylaştıracaktır.

Aynı örnekten devam edelim. İngilizce alfabesinde 26 harf ve 44 farklı ses vardır. Bu seslerin hangisi olduğunu öğrendiniz. Peki harfleri ve sesleri öğrendikten sonra onlarla bağlantılı olan kelimelerin ne anlama geldiğini merak etmediniz mi?

Şöyle düşünelim, yolda yürüyorsunuz ve bir kedi gördünüz. Bu çok normal bir durum olsa da siz sanki ilk defa görüyormuşçasına İngilizce kedinin ne demek olduğunu keşfedin. Bunun için yanınızda sözlük bulundurmanızı tavsiye ederiz. Her kelimeyi bu şekilde merak edin ve anlamlarını araştırın.

 

 

 

 

 

 

İngilizce dinlemeye başlayın

Evet, evet. İngilizce öğrenmeye başlamanız için bu faktör de çok önemli.

“Ama erken değil mi yani?” diyeceksiniz. Zaten biz de size filmleri alt yazısız izlemeye başlayın, tamamen içine atılın demiyoruz. İngilizcenin temelini attıktan sonra ufaktan dinlemelere başlayabilirsiniz. Günde 4-5 dakikalık kayıtları dinlemek bile aslında yetebilir. Siz sadece dikkatle dinleyin. Dikkatle dinlemiyor olsanız bile arka planda mutlaka açık bırakın. Kelimeleri duyun, algılayın. Başlarda hiçbir şey anlamayacaksınız ancak zamanla kelimeleri seçebileceksiniz. Mutlaka deneyin.

 

 

 

 

 

 

Kelimeleri tekrar edin

Yeni kelime öğrenmeye başladıysanız bu kelimeleri kendi kendinize sürekli tekrar edin. Tekrar tekrar söyleyin. İngilizce kelimeleri kendinizden duymak daha yararlı olacaktır. Hatta zamanla sesli bir şekilde küçük cümleler bile kurabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilgoo ile Başla

Eğer İngilizce öğrenmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız aslında Dilgoo tam size göre! Çünkü Dilgoo İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağınızı ve nasıl ilerletebileceğinizi size kendisi gösteriyor. Aynı zamanda kalıcı, hızlı ve etkili bir şekilde İngilizce öğrenmenizi sağlıyor. Bunu sadece animasyonları seyrederek yapabilirsiniz!

 

 

 

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ancak Nereden Başlayacağımı Bilemiyorum