Hepimizin tek bir hayali var; İngilizceyi süper akıcı bir şekilde konuşmak. Bunu istiyoruz ama İngilizceye başlamakta zorlanıyor veya İngilizce öğrenirken neler yapılması gerektiğini bilemiyoruz.

İngilizceyi öğrenirken bilinmesi gereken bazı püf noktalara değinmemizi ister misiniz?

Evet, aşağı inelim bakalım.

 

 

 

 

 

 

Başladıysanız asla ara vermeyin

Dil öğrenmek genel olarak zaten hep tekrar edilmesi gereken bir şey. Şimdi siz kalkıp “Ben İngilizce öğreneceğim” deyip bir-iki gün çalışıp sonrasında bırakırsanız sadece vaktinizi kaybetmiş olursunuz. Ara vermeden her gün İngilizce öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Bu kadarı fazla gelirse eğer birçok çözümümüz var elbette.

Diyelim ki, bir gün İngilizce öğrenmeye zaman ayıramadınız. Tabii ki, bu çok olağan bir şey. Bu ve benzeri durumlarda çok pratik olan yollara başvuracaksınız. Mesela yoldayken, evdeyken İngilizce podcast açıp dinleyin. İngilizce Youtube videoları seyredin. İngilizceye çalışmak için illa masada oturup gramer kasmaya gerek yok. Bunlarla da günü kurtarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Her beceri için zaman ayırın

Yaptığımız en büyük yanlışlardan biri; sadece bir şeye odaklanmak. Bir dilin temelini oluşturan birçok unsur vardır. Bunu bilerek hareket etmelisiniz. Sadece gramer çalışmakla, sadece film, dizi izlemekle bir yere varamazsınız. Gramer, okuma, yazma, dinleme ve konuşma bir dilin bütününü oluşturur. Yani, gramere ayırdığınız zamanı diğerleri için de ayırmalısınız.

Özellikle ülkemizde daha çok gramere ve tekdüze kelime ezberlemeye yönelik bir eğitim sürdürülüyor. Bu zincirleri kırmamız lazım. Gramer kesinlikle önemli. Ama sadece okuyup geçerek nasıl İngilizce anlamayı, İngilizce konuşmayı düşünebiliriz ki?

Bu soruyu kendinize sorun ve hazırlıklara başlayın. Her biri için kendinize bir çözüm yolu bulun.

 

 

 

 

 

 

Planlı bir şekilde ilerleyin

Hazır becerilerden bahsetmişken, önemli bir püf nokta daha var bu konuyla ilgili. İngilizce gramere ne zaman başlayacağını biliyor musun? Sonrasında hangisine zaman ayıracağını? Hangilerini birlikte yürütmen gerektiğini?

Bunların hepsinin planlı bir şekilde uygulanması lazım. Özellikle kendi kendinize evde çalışacaksanız bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bir kursa gidiyor, özel ders alıyorsanız zaten sizin için bir plan, program yapılıyordur.

Kendi öğrenim şeklinize uygun bir şekilde plan yapmanız gerekiyor. Genellikle İngilizce öğrenenlerin ilk başladığı kısım gramer olur ki biz de bunu öneririz. Gramer dilin temelini oluşturuyor. İlk önce dil hakkında bilgi edinin. Sonrasında kelime öğrenmeye yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu sayede okumaya da geçmiş olursunuz. Belirli seviyeye geldikten sonra İngilizce dinleme, yazma ve konuşma kısmına geçeceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Seviyenizi her zaman bilin

Ne olursa olsun İngilizce öğrenirken seviyenizi bilmelisiniz. Bu neden önemli? Hemen açıklayalım. İngilizce öğrenirken kaynaklara ihtiyacınız olacak. Kaynakları seçerken kendi seviyenize uygun olanını seçmelisiniz. Örneğin, İngilizce kitaplarını satın almak istiyorsunuz, kendi seviyenizden düşük bir seviyede aldığınızda okurken hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Bu yüzden de kendinizi geliştirmekten çok, yerinizde sayıyor olacaksınız. Keza İngilizce dinleme konusunda da aynısı yaşanabilir.

 

 

 

 

 

 

Öğrenme tekniklerine başvurabilirsiniz

Ülkemizde, hatta dünyada bile İngilizceyi öğrenmek bir dert oldu. Sırf bu yüzden belirli kişiler için öğrenme teknikleri vardır. Dil öğrenmekte zorluk çekenlerin başvurabileceği, oldukça pratik tekniklerden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, Da vinci metodu ile İngilizce öğrenmeyi denediniz mi? Yine biraz zahmetli bir iş olsa da bu konuda size yardımcı olacak biri var; Dilgoo! Dilgoo eğitim setleri sayesinde dakikada 10 İngilizce kelime öğrenebilirsiniz. “Ama nasıl?” diyeceksiniz. Çünkü Dilgoo İngilizce kelimelerin telaffuzunu Türkçe kelimelerle bağdaştırarak kolayca İngilizce öğrenmenizi sağlıyor. Üstelik bunu animasyonlar sayesinde daha da eğlenceli hale getiriyor. Denemenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları