Okulda, üniversitede İngilizce yazı yazmanızı istediler ve siz nasıl yazacağınızı, nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Nasıl İngilizce yazı yazılır? İngilizce yazı yazarken paragrafları nasıl düzenleyip yazacağız? İngilizce paragraf yazmanın kuralları neler peki?

 

Biraz inceleyelim o halde;

 

 

 

 

 

 

Giriş, gelişme, sonuç kuralı

Bu sadece İngilizce için değil, neredeyse her dil için geçerli olabilir. Paragrafları genel olarak 3 ana gruba ayırabiliriz. Yazmak istediğimiz yazı hakkında bilgi verdiğimiz kısım giriş paragrafıdır. Yazının konusuyla ilgili kısa bir bilgi vererek ilk paragrafınızı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz giriş paragrafınızı yine paragraflara bölebilirsiniz. Ama İngilizce yazılarınızın giriş paragrafını kısa tutmanızı tavsiye ederiz.

Gelişme kısmı en geniş tutacağınız yer olmalıdır. İngilizce yazılarınızda en çok detay verilen paragraflardır. Gelişme kısmında yazacağınız yazıyı, anlatmak istediğiniz fikri açıklamanız gerekiyor. Burada birden fazla İngilizce paragraf yazabilirsiniz.

Sonuç kısmında ise İngilizce yazınızın finaline gelmiş oluyorsunuz. Yazdığınız paragrafların özeti, anlatılmak istenen fikir kısa bir şekilde burada belirtilmelidir.

 

 

 

 

 

 

Paragrafların alaka düzeyi

İngilizce yazdığınız paragrafların birbirini açıklaması çok önemlidir. Paragraflarınızın birbirinden bağımsız olması yazınızın ana fikrini karşı tarafa ulaşmasını engeller. Bu yüzden her paragrafa başladığınızda yazacağınız yazıyla alakalı olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

 

Örneğin;

“Nowadays people can not wake up early. Some people say that they are so tired to wake up early. Some people say that they always sleep very late. So they can not tidy up themselves in the morning. It becomes the biggest problem of youth.

For some people it is hard to be successful at university. Because lessons are more difficult than high school lessons. They have to study their lessons very hard. So then they can handle it. How can we be more successful at university? Wait a little. We will give you clues.”

 

Gördüğünüz gibi, iki paragraf da birbirinden alakasızdır. Bu iki paragraf gibi alakasız iki paragrafı aynı İngilizce yazınızda bulundurmamalısınız.

 

 

 

 

 

 

Paragrafların bütünlüğü

Paragrafları yazarken asıl fikri karşı tarafa iletebilmeniz önemli. Bu yüzden paragraflarınızın birbiriyle bir bütün olup olmadığını yazınızı bitirdikten sonra kontrol edebilirsiniz. Bu sayede İngilizce yazınızda fazla olan, yanlış ifade bulunan cümleleri görebileceksiniz. Paragrafların bütününe bakıp alakasız olan, anlamsız gelen cümleleri hemen çıkarmanız gerekiyor. Yani, paragrafları tek tek okuyup değerlendirmelisiniz.

 

 

 

 

 

 

Paragrafların yazım yanlışları

Yazdığınız paragrafları bitirdikten sonra bir diğer aşama olarak yazım yanlışlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Yazınızın tamamen anlaşılması için bu kontrol çok önemlidir. Yanlış yazdığınız kelimeler, harf hataları, noktalama işaretlerinin eksikliği, cümlenin düzenindeki yanlışların hepsinin düzeltilmesi şart. Bu sizi hem profesyonel biri yapacak, hem de anlatmak istediklerinizi karşı tarafa aktarmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Yazım yanlışları birçok yanlış anlamalara da sebep olabilir. Paragrafınızın kaderini tamamen değiştirebilir. Bu yüzden en çok dikkat edilmesi, birden fazla kez kontrol edilmesi gereken aşamadır.

 

 

 

 

 

 

Paragraf yazmak için kelime bilgisi

Paragraflarınızı yazmak için iyi bir kelime hafızası gerekiyor. Cümle kalıplarının çoğuna da hakim olmanız gerekecek. Bu yüzden ilk önce İngilizce kelime öğrenmenizi geliştirirseniz daha iyi olur. Kelimeleri kolaylıkla öğrenebilmek, onları İngilizce paragrafları yazarken düzgünce kurabilmek için Dilgoo sizin için hep burada! İngilizce kelimeleri kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlayıp öğrenirken de eğlendiriyor. Eğlenceli animasyonları sayesinde İngilizce kelimeleri hızlıca öğreneceksiniz.

 

 

 

 

İngilizce Paragraf Yazma