Yabancı dil öğrenmenin genellikle gençler arasında korkulu bir rüya olduğunu hepimiz biliyoruz. Yıllarca emek verip bir sonuç elde edememek yabancı dil öğrenmek konusunda insanları hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle herkesin öğrenmek istediği tek bir dil var; İngilizce. Evet, herkesin en çok taktığı bu dili yıllarca okulda görüyor ve ders alıyorlar. Ancak bu işin içinden bir türlü çıkamıyorlar. Bu yüzden dilin en temelinden başlamak her zaman daha kolay olacaktır.

 

 

 

 

Peki Dil Seviyeniz Nedir?

Bu gibi sorular öğrenmesi zor haline gelmiş olan İngilizce öğrenenler için çok kasıntı bir soru olacaktır. Ama kesinlikle kasmaya gerek yok. Sonuç olarak kimse kendi ana dili olmayan bir dili öğrenirken yüksek seviyeden başlamıyor. Dil seviyesini korkunç bir durum olmaktan çok kendini tanımak olarak adlandırabiliriz. Kendinizi tanımadan kimseye anlatamazsınız. Dil seviyesi de aynı şekilde bunu size sağlıyor. Kendi dil seviyenizi belirledikten sonra yola devam etmek sizin için daha sağlıklı olacak.

İngilizce dil seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak 6 seviyeden oluşmaktadır.

 

 

 

 

A1 (Beginner) ve A2 (Elementary) – Başlangıç Seviyeleri

İngilizceye dair ilk ifadelerle karşılaşacaksanız A1 ve A2 seviyeleri sizin seviyenizdir. Detaylı cümleler kurabilmekten çok, birçok temel kelimelerle yalın cümleler kurulabilir. Aynı zamanda İngilizcenin alfabesine hakim olup, seslerin nasıl okunduğu ile ilgili bilgileri de A1-A2 seviyelerinde öğrenmek mümkün. Günlük konuşmak isteyenler içinse bu seviyeler yeterli olacaktır. İngilizcenin temelini bilmek ve en azından bilgi sahibi olmak için A1 ve A2 seviyelerini bilmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

B1 (Pre-Intermediate) ve B2 (Intermediate) – Orta Seviyeler

Temel seviyeye göre biraz daha kapsamlı İngilizce bilenler için en uygun dil seviyesi B1 ve B2 seviyeleridir. B1 daha kolay olsa da B2 seviyesi tam olarak İngilizceye hakim olunduğunu gösteriyor. B1 ve B2 seviyesinde olan herkes İngilizce konuşmaya artık kapsamlı olarak başlamış, okuduklarını anlayabiliyor olacak.

 

 

C1 (Upper-Intermediate) ve C2 (Advanced) – İleri Seviye

Benim için derdimi anlatmak yetmiyor ve ben İngilizceyi daha derinden anlamak ve bilmek istiyorum diyenler içine en önemli seviyeler C1 ve C2 seviyeleridir. İleri seviyeler ile mesleki İngilizce de öğrenilecektir. İleri seviyelere sahip olanlar daha akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyorlar. Ana dili İngilizce olan insanları anlamakta ve konuşmakta zorluk çekmezler. Özellikle Advanced İngilizce dil seviyesi akademik dil için ideal bir dil seviyesidir. İngilizce dil seviyelerinin son seviyesidir. C2 ile akıcı bir şekilde İngilizceyi ana dil olarak konuşabilmek mümkün.

 

 

İngilizce dil seviyelerine önem verirken diğer yandan her konuda aynı seviyeyi korumak da çok önemlidir. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme detaylarına da önem göstermek gerekiyor tabii ki. Örneğin, ben anlıyorum ama konuşamıyorum tarzında cümleleri artık geride bırakmalısınız. Intermediate (B2) seviyesindeyken hem okuma, hem yazma, hem konuşma, hem de dinleme özelliklerini aynı seviyede geliştirmek dili daha kolay öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Eğer hızlı bir şekilde İngilizce seviyenizi yükseltmek istiyorsanız Dilgoo ile bu sizin için daha kolay olacaktır. Dilgoo sizlere Da Vinci metoduyla en hızlı İngilizce öğrenme imkanı sunuyor.

İngilizce Seviyeleri