Ana sayfa » ingilizce » İngilizce Konuşma – İngilizce Speaking

“İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum.” Bu cümleyi neredeyse İngilizce konuşmak isteyen herkesten duyuyoruz. İngilizce konuşmak İngilizce öğrenmek isteyenler için büyük bir problem haline geldi. Anlık gelişmesinden dolayı sosyal hayatta İngilizce konuşmanın bir tabu haline geldiğini de biliyorsunuz. İngilizce konuşmayı geliştirmenin birçok yolu var. Peki ama neden bunları uygulamayı denemiyoruz? 

 

İngilizcenin temelini öğrenin

İngilizce konuşmak için iyi bir gramer bilgisi gerekebiliyor. Ne kadar sıkıcı gelse de İngilizce gramerle İngilizceyi daha özgüvenli bir şekilde konuşabileceksiniz. Gramer ne kadar sıkıcı gelse de aslında İngilizceyi inşa eden konuları bilerek daha özgüvenli bir şekilde konuşabileceksiniz. Şöyle düşünün; yabancı biri Türkçe bir şeyler anlatmaya çalışsa ve siz anlamazsanız bir kopukluk olacaktır. Yabancı birileriyle İngilizce konuşurken de onların sizi anlamakta zorluk çekmemesi için dikkat etmeniz gerekiyor.

 

 

 

 

 

Cümle kalıplarına dikkat

Gramer öğrenmek istemeyenler veya gramer öğrenmekte zorluk çekenler bazı cümle kalıplarını aklında tutarak diyalog kurabilir. Cümle kurarken bazı ifadeler ve cümle kalıplarını kullanırsanız karşı tarafla daha güçlü bir iletişim kurabilirsiniz. Bu yüzden en iyi iletişim için cümle kalıplarını bilmeniz gerekecektir. Örneğin, birinden geri dönüş almak istiyorsanız basit bir şekilde ‘Call me back’ diyebilirsiniz. Bu cümle kalıplarıyla kısa ve öz şekilde derdinizi anlatabileceksiniz.

 

 

 

 

 

Kelimelerin yerine eş anlamlısını kullanın

Eğer biriyle İngilizce konuşacaksanız kelime konusunda zorluk çekmeniz mümkün. Çok fazla kelime ezberleyemeyenler için İngilizce speaking bir eziyet olmuştur. Bu gibi durumlarda kullanacağınız kelimelerin eş anlamlısını bulabilirsiniz. Eş anlamlısını bulamazsanız basit cümlelerle kelimeyi anlatabilirsiniz. Örneğin, biri için “kind person” demek yerine “good person” diyerek az çok ne demek istediğinizi anlatabilirsiniz.

 

 

 

 

İyi konuşma için okumalar yapın  

İngilizce konuşma yöntemlerinden biri de İngilizce metinler okumak. Okuduğunuz metinlerde hem cümle kalıplarını göreceksiniz, hem onlarca İngilizce kelime kazanacaksınız, hem de doğru cümle kullanımlarını öğrenerek İngilizce konuşmak için zemin yaratmış olacaksınız.

 

 

 

Kompleks yapmayın

Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri de insanların İngilizce konuşurken büyük korku içinde olmasıdır. Özgüven eksikliğinden dolayı insanlar İngilizce konuşurken hata yapmaktan korkuyor. Ancak bu durumlarda diğer insanların ne söyleyeceğini düşünmemeniz gerekiyor. Hata yapacaksınız, bu kaçınılmaz bir gerçek. Bu hatalar sayesinde doğrusunu unutmanız imkansız olacak. Yani hata yaparsanız bu sizin yararınıza olur. Hata yapmaktan sakın korkmayın. Düzgün konuşmak için çaba sarf edin. Hata yaparsanız bunu düzeltmek için her zaman bir şansınız vardır.

 

 

 

İngilizceyi konuşmak ve birçok kelime öğrenerek kelime dağarcığınızı güçlendirmek istiyorsanız Dilgoo en iyi adrestir. Da Vinci metodunu kullanarak hafızanıza yer edinecek animasyonlar sayesinde kelimeleri hızlı ve kolay bir şekilde öğreneceksiniz. Daha fazlası için bizi takip edin!