Ana sayfa » ingilizce » İngilizce Okuma-İngilizce Reading

Bir metni, bir makaleyi başka bir dilde okumak ve anlamak ne kadar güzel olurdu değil mi? İngilizce öğrenenlerin de hayal ettiklerinden biri de bu; İngilizce okuduğunu anlamak.

Gün içinde belki de kaç kere İngilizce yazılara, İngilizce makalelere, İngilizce şarkı sözlerine, İngilizce tweetlere denk geliyoruz. Hangi birini anlıyoruz? Belki %40 kısmını.

İngilizce okumanızı geliştirmek gerçekten önemli. Evet, şimdi de aklınızda dönüp dolaşan; “İyi de, nasıl geliştireceğim ki?” sorusuna cevap verelim.

 

 

 

Kelimelerin nasıl okunduğunu öğrenin

Çoğunuz kelimelerin nasıl okunduğunu çok umursamıyordur bile. Ancak İngilizceyi öğrenirken kelimelerin okunuşunu bilmeniz de gerekiyor. Bu İngilizce okumanın önemli bir parçasıdır. İngilizce okurken kelimelerin okunuşunu atlamamalısınız. Kendinize bir İngilizce sözlük alın veya İngilizce sözlük indirin. Kelimelerin nasıl okunduğuna dikkat edin. Hatta İngilizce kelimelerin telaffuzlarının yazılışını bile öğrenin. İleride okunuşunu bilmediğiniz kelimeleri gördüğünüzde sözlükten bakıp nasıl telaffuz edildiğini anlayacaksınız. İngilizce bir metin, hikayeyi sesli okurken İngilizce sesleri size yardımcı olacak.

 

 

 

 

İngilizce kelimelerin anlamını öğrenin

Okuduğunu anlamayı kim istemez? İngilizce yazıları okurken sadece okuyup geçemezsiniz. Okuduğunuzu anlamanız gerekiyor. Örneğin, ödeviniz için bir araştırma yapacaksınız. Türkçe kaynakları araştırıp durdunuz ancak bir sonuç alamadınız. İngilizce kaynakların daha kapsamlı olduğunu unutmayın. İngilizce makalelerde bulunan bilgileri okuyup anlayarak ödevinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Tabii, onun öncesinde İngilizce kelime ezberlemek şart. İngilizce kelime öğrenmek neredeyse herkesin problemi. Ama Dilgoo İngilizce kelimeleri kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayabilir. Nasıl mı? Dilgoo İngilizce kelimelerin okunuşunu Türkçe kelimelere bağdaştırıyor. Bunu da animasyon ve hikayeleştirme yoluyla sizlere aktarıyor. Eğer İngilizce okumanızı geliştirmek istiyorsanız kendinize kelime konusunda destek almalısınız.

 

 

 

 

 

Okuma kitapları edinin

Seviyelere göre hazırlanmış okuma kitaplarını denediniz mi hiç? Evet seviyeniz belki normal kitapları okumaya yetmeyebilir ama özellikle seviyelere uygun olan okuma kitaplarını kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. Kendi seviyenize uygun olan kitapları okuyup kendinizi geliştirebilirsiniz. Seviyenize uygun okuma kitaplarını okurken bilmediğiniz binlerce kelimeyle karşılaşmayacaksınız. İlginizi çeken hikaye kitabını bulun ve okuyun. Hem de İngilizce hikayeleri okumak sizi sıkmayacaktır.

 

 

 

 

 

İngilizce kitap indirin

İngilizce kitapları indir diyoruz çünkü, günümüzde artık kitap okumak yerine kitap indirmek tercih ediliyor. Yine seviyenize uygun kitapları bulup, gün içinde sürekli okuyabilirsiniz. Kitapları telefonunuza indirdiğinizden dolayı sık sık okuma şansınız olacak. Ne de olsa telefonunuz hep elinizde, öyle değil mi? Boş vakit buldukça indirdiğiniz İngilizce kitabınızı okuyun.

 

 

 

 

İnternette İngilizce metinler okuyun

Gün içinde zaten sürekli internette geziyorsunuz. Birçok metin, makale, yazılarla karşılaşıyorsunuz. Ama bunu İngilizce yapmayı deneyin. Eminiz ki, internette kendi ilgi alanınıza uygun birçok blog yazısı bulunmakta. Örneğin, modayı çok seviyor ve sürekli takipteyseniz moda bloglarındaki yazıları okurken zevk alacaksınız. Hatta bloglarda okuduğunuz makalelerden ilham bile alabilirsiniz. Eğer sosyal medyayı sık takip eden biriyseniz, sosyal medyada ana dili İngilizce olan birilerini de takip edebilirsiniz. Onların yazılarını okurken belki güleceksiniz, belki yazdıklarına katılacaksınız, hatta iletişim halinde bile olacaksınız. İletişim halinde olursanız İngilizce yazmanızı da geliştirmeniz mümkün.

 

 

İngilizce öğrenmek istiyorsanız bunları uygulayarak İngilizce okumanıza katkıda bulunabilirsiniz. İngilizce okumak için gerekli olan gramer ve İngilizce kelime için Dilgoo size yardımcı olacak. İngilizce eğitim setlerimizi de incelemeyi unutmayın!