İş hayatına atlamış ve bir anda neye uğradığınızı şaşırmış olmalısınız. Özellikle İngilizce bildiğinizi iddia ederek girmişseniz, sizin için işler sarpa sarıyor demektir. Bu durumda iş hayatı için İngilizce eğitimine ihtiyacınız olduğunu söylememiz gerekiyor. Eğer iş hayatına daha atılmamışsanız, bir an önce siz de bunu okumalısınız.

 

 

 

 

 

İş İngilizcesi nedir?

İlk önce iş hayatı için İngilizce eğitiminin ne olduğunu bilmek önemli. Son dönemlerde, iş hayatında birçok sektörün artık yurt dışına açıldığını, bu olmasa bile birçok İngilizce terimler kullanıldığını görebiliyoruz. Bu terimleri öğrenmek ve sektörün mantığını anlamak için iş İngilizcesi eğitimleri vardır. Bu eğitimler çok yaygın olmasa da iş için önemli olduğundan dolayı ilgi görülen eğitimlerdir aynı zamanda. İş İngilizcesindeki terimleri ve kavramları öğrenmeniz için sektörü yakından görüp ve bilmeniz çok önemlidir. O süreçten geçerek eğitim görürseniz bu size kolaylık sağlayacaktır.

İş İngilizcesinde günlük hayatta kullandığınız kelimeler iş İngilizcesinde daha farklı kelimelerle ifade edilebilir. Hatta birçoğunda daha çok akademik kelimelerle karşılaşacaksınız. İş İngilizcesinde seviyelere göre terimler bulunmaktadır ancak A1-A2 seviye iş İngilizcesi için pek de yeterli gelmiyor.

 

 

 

 

 

 

 

İş İngilizcesi neden gerekli?

Gerek sunumlar olsun, gerek raporlamalar olsun, her şekilde iş İngilizcesine sahip olmanız sizi her zaman bir adım önde tutar. İş İngilizcesini bilerek iş hayatınızdaki yanlış anlaşılmaları önlersiniz. Hem terfi almanız açısından, hem de sektörde başarılı bir yere gelmek için bu çok önemli bir etkendir. Düşünün ki, şirketteki tüm gerekli olan toplantıları siz ayarlıyorsunuz. Yabancılarla telefon konuşmalarını sizin yapmanız gerekecek. Bu konuşmaları eksiksiz bir şekilde ayarlayıp toplantıyı, görüşmeyi organize ediyor olmalısınız. Eğer iş İngilizcesine yeteri kadar hakim olmazsanız bu görüşmeleri düzgün bir şekilde yapamazsınız.

Özellikle de profesyonel olmak istiyorsanız kesinlikle iş İngilizcesi konusunda iyi olmanız gerekecek. İş İngilizcesini ne kadar iyi bilirseniz bu sizin pozisyonunuzun o kadar ilerlemesini sağlar.

 

 

 

 

 

 

İş İngilizcesi nerelerde kullanılır?

İş İngilizcesinin kullanıldığı sektörlere örnek olarak pazarlama ve satış, finans, yönetim ve b. gösterilebilir.

Genel olarak çalışma ortamında birçok mailleşme, yazışmalar oluyor. Bu mailleri yazmakta ve aynı zamanda anlamakta zorluk çekmeniz muhtemel. Karşı tarafın ne dediğini anlamadan onlara cevap vermeniz imkansız. Aynı zamanda da anlasanız bile karşı tarafa gerekli olan bilgileri vermek için de iş İngilizcesine hakim olmak gerekir.

Toplantılarda karşılıklı olarak konuşmak neredeyse en zorudur. İngilizce konuşmak yetmezmiş gibi bir de terimlerle konuşmanız gerekecek. Bu durumlarda da sunum yaparken, karşı tarafı bilgilendirirken iş İngilizcesini rahatlıkla kullanmalısınız.

Ya da tüm bunların başında daha işe girme sürecindesiniz. Tabii ki, iş görüşmesinde bu sektörü ne kadar iyi bildiğinizi ölçmek için iş görüşmeleri yapılıyor. Bu iş görüşmeleri bazen birden fazla olabiliyor. Bu durumda da sektörü gerçekten iyi bilmeyi ve bunun karşılığı olan iş İngilizcesini de bilmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

 

İş İngilizcesini öğrenirken genel olarak İngilizce seviyenizi bilmeniz gerekmektedir. Eğer İngilizcede zorlanıyorsanız iş İngilizcesine geçmeniz mümkün değil. Sektörle ilgili birçok şeye hakim olduktan ve temel İngilizce seviyenizi geliştirdikten sonra iş İngilizcesini öğrenmekte zorluk çekmezsiniz. Dilgoo ile rahatlıkla İngilizcenizi geliştirebilir ve dilediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Eğitim setlerimizdeki animasyonlar sayesinde İngilizceyi kalıcı olarak tek seferde öğreneceksiniz!

 

 

 

İş İngilizcesi