Bir yere kadar İngilizce seviyenizi getirdiniz. Öğrendiğinizden çok eminsiniz. “Bu kadar yol kat ettim, herhalde öğrendim yani” diyeceksiniz. İşte o, öyle değil.

Belirli bir yolu geçtikten sonra daha önce öğrendiklerinizi hala hatırladığınızdan emin misiniz mesela? Eminseniz sıkıntı yok. Sayfayı kapatabilirsiniz.

Unuttuğunuz ile ilgili şüphelerin varsa bu yazıyı okumaya devam etmeniz gerekebilir. İngilizceyi kalıcı olarak öğrenmenin yolu nedir?

 

 

 

 

 

 

Farklı metotları denemek

Başka bir dili öğrenmek, üstelik zaman geçtikçe hatırlayabilmek gerçekten kolay bir iş değil. Bu yüzden İngilizce öğrenirken farklı metotlardan yararlanmak en mantıklı olan yollardan biridir.

Yabancı dil öğrenmekte fazlasıyla zorluk çekenler için farklı metotlar işe yarayacaktır.

 

 

 

 

 

Feynmen tekniği ile öğrenmek; İngilizce öğrenirken sadece okuyor ya da dinliyorsunuz. Geriye kalan zamanda da alıştırmaları yapıyorsunuz. Artık soruları cevaplayabilecek kıvama geldiğinizde öğrenmiş olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ancak, zamanla bu cevap verdiğiniz sorulara ileride cevap veremeyecek duruma gelebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Feynmen tekniği ise şöyle diyor; bir şeyin ismini, cismini bildiğiniz zaman onu tam anlamıyla anlamış veya öğrenmiş olmuyorsunuz. Bir şeyi tam öğrenebilmek için birilerine öğretmen gibi anlatmanız hafızanızı hep taze tutacaktır. Bu şekilde de İngilizceyi kalıcı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

 

 

 

 

 

Da Vinci metodu ile görsel hafızanızı inanılmaz bir şekilde kullanacaksınız. Bu metot tamamen görselliğe çalışan bir metottur. Öğrenmeniz gereken bir şeyi hayalinizde çizerek ya da gerçekte bir görselle imgeleştirebilirsiniz. Bu sayede hafızanızda daha da kalıcı yer alacak.

 

Da vinci metodunu kullanarak İngilizce öğretmeyi amaçlayan Dilgoo ile bir örnek gösterebiliriz. Mesela diyelim, skirt kelimesini kalıcı bir şekilde hatırlamak istiyorsunuz. Bir babaanne ile kızının banka oturduğunu gözünüzün önüne getirin. Babaannenin kızı bir etek giymektedir ve o sırada babaanne “kızın şu eteğini sıkı ört” demiştir. Sıkı ört kelimesiyle skirt kelimesini imgeleştiriyoruz. Peki bunu nasıl görsel hale getiririz? Üstüne bir de bunu animasyon şeklinde izlersek… Dilgoo bunları sizin için zaten yapıyor. İlk önce kelimeleri benzetme yoluyla imgeleştiriyor. Daha sonra ise bunu anlatabilecek animasyonlar hazırlıyor. Siz bu animasyonları izleyerek hem duyup hem de izleyeceksiniz. Bu sayede hem işitsel, hem de görsel hafızanızı kullanacaksınız.

Da Vinci metodu ile en kalıcı şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Deneme derslerimizi izlemek için tıkla.

 

 

 

 

 

 

Tekrar yapmak

Çok klişe gelecek ama tekrar olmadan İngilizceyi kalıcı olarak öğrenmek çok zordur. En basit bir dersi öğrenirken bile tekrara her zaman ihtiyacınız vardır. Bu yüzden öğrendiğiniz herhangi bir kalıp, kelime, gramer bilgileri için kısa kısa notlar alın. Ara ara bu notları alıp tekrarlar yapın. Bu notlarınızı daha ilgi çekici kılmak adına ya renkli kalemlerle, ya süsleyerek ya da renkli kağıtlara yazın.

 

 

 

 

 

Sürekli konuşma halinde olmak

Bir dili taze tutmak gerçekten önemlidir. Bu yüzden sıklıkla İngilizce konuşabileceğiniz birilerini bulmanız çok iyi olacaktır. Çünkü bir dili ne kadar kullanmazsanız o kadar hızlı bir şekilde unutabilirsiniz. Sık sık bir arkadaşınızla İngilizce konuşmaya çalışırsanız hafızanızdan silinme ihtimali çok düşüktür. Bu yol kalıcı olarak İngilizcenizin artı olarak gelişmesine de etki edecek.

 

 

 

 

 

 

Kalıcı İngilizce Öğrenmenin 5 yolu