KENDİ KENDİNE İNGİLİZCE ÖĞRENME İPUÇLARI

Kendi kendinize İngilizce öğrenmenin sonuç vermeyeceğini mi düşünüyorsunuz? İngilizce öğrenmek ve konuşabilmek elbette tamamen kendi başınıza yapabileceğiniz türden bir şey değildir. Fakat kendi kendinize İngilizce’nizi geliştirmeniz, öğrenme aşamasında sizi birçok adım öne atacaktır. Kendi kendinize İngilizce öğrenmek elbette çaba, emek ve zaman gerektirir. Ama dersliklerde eğitim almaktan sıkılmış, sonuç alamamış ve belki İngilizce öğrenmekten vazgeçmiş kişiler için de oldukça işe yarar bir çözümdür. İngilizce öğrenemeyeceksiniz diye bir şey yok, sadece deneyin! Sonuç almaya başlayana dek, İngilizce öğrenmek için yapabileceğiniz tüm yöntemleri deneyin. Kendi kendinize İngilizce öğrenmeye başlamak da güzel bir başlangıç olabilir ve muhakkak sonuç alacaksınız!

SEVİYENİZİ TESPİT EDİN

Öncelikle nereden nasıl başlayacağınızı öğrenmelisiniz! İngilizce seviyenizi tespit edin ve seviyenize uygun olarak cümle yapılarını ve kelimeleri öğrenmeye başlayın. Cümlelerin temel taşları kelimelerdir, grammar bilgisi ne kadar önemli olsa da, kelime öğrenerek cümlelere anlamlar yükleyebilirsiniz. Grammar takıları, siz zarf tümleçleri içinde boğuşurken eyleme geçmenizi engelleyecektir. Ne de olsa tüm zamanımızı Türkçe düşünüp İngilizce konuşmaya odaklarken, konuşmaya fırsat bulamıyoruz.

Dilgoo’nun sizin için hazırladığı bir seviye tespit sınavı var! https://dilgoo.com/seviye-tespit-sinavi/testA1

YABANCI YAPIMLARI TAKİP EDİN

Yabancı yapımları izlerken dublaj yapılmış yapımları izlemeyi bir an önce bir kenara bırakmanızı öneriyoruz! İzleme seçeneklerinizi “alt yazılı” olarak değiştirerek başlayın. Böylece ana dili İngilizce olan kişilerin telaffuzlarını, cümle kullanımlarını görmüş olursunuz. Hem dublajlanmış yapımlarda cümle karşılıkları birebir olarak verilmiyor genelde, bizim dilimize en yakın deyişlere çevrilerek seslendiriliyorlar. Bu sebeple İngilizce deyişleri alt yazılarda daha kolay görebilirsiniz. Günlük hayatta kullanılan “sokak İngilizcesi” diyaloglarını da görme şansınız olacak. Kelimeler ve cümle kalıplarını öğrendikten sonra alt yazıları kaldırarak direkt olarak konuşmaları anlamaya çalışın ve kaydettiğiniz ilerlemeyi kendiniz görün.

ŞARKI SÖZLERİNİ ÖĞRENİN

Sıklıkla duyduğunuz ve yükse ritme sahip olmayan şarkılarla başlamanızı öneriyoruz. Sevdiğiniz müzik türüne elbette saygımız var fakat şu an eğlenirken öğrenmekten söz ediyoruz, çok hareketli ve yüksek ritme sahip şarkılar kelimeleri ayırt etmenizi zorlaştıracaktır. Her gün radyolarda, alışveriş merkezlerinde, kafelerde duyduğunuz şarkılarla başlayabilirsiniz! Aşinalığınız yüksek olduğu için hem ezberlemeniz hem öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Şarkının çevirisini yapma adımına geçtiğinizde ise şarkıyı her duyduğunuzda birebir kelime karşılıklarını ve çeviri metnini aklınıza getirecektir. Bu şekilde de sıklıkla öğrenmeye maruz kalmış olacaksınız.

İNGİLİZCE METİNLERİ OKUYUN

Kendi kendinize yapabileceğiniz bir etkinlik olan kitap okumayı da İngilizce öğrenirken bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Konuşma dilini öğrenmeniz ve telaffuz üzerine kendinizi geliştirmeniz için birçok farklı öneri sunduk. Elbette bir dili öğrenmek sadece o dili konuşmaktan ibaret değildir. Metin yazmayı ve metin çözümlemeyi de öğrenmeniz gerekiyor. Edebi ve akademik metinleri okuyarak yazı diline daha da hakim olabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularla ilgili internet üzerinden bulacağınız makaleler, dergiler, kitapları takip edin. Böylelikle farklı coğrafyalardan sizinle aynı konularla ilgilenen insanların görüş açılarını öğrenmiş de olacaksınız!

KENDİNİZE HEDEFLER KOYUN

Uzun yıllar okullarda eğitimler aldık. Ve bir konuyu öğrenmenin nasıl mümkün olduğunu birçok defa tecrübe ettik. Kendinizi tanıyorsunuz ve nasıl öğreneceğinizi biliyorsunuz. Kendi kendinize İngilizce öğrenirken de herhangi bir matematik konusu öğreniyormuşsunuz gibi düşünün ve önünüze defterinizi, kitabınızı, kalemlerinizi alın. İhtiyacınız olan tüm materyalleri sağladıktan sonra bir sınava çalışıyormuşsunuz edasıyla çalışmaya başlayın. Grammar yapıları, kelimeler çalışabilirsiniz. Şarkı veya metin çevirileri bile yapabilirsiniz. Hata yapmaktan korkmayın! İngilizce öğrenmek sizin sınavınız olacak, ama çalışmazsanız sınavı geçemeyeceğinize kendinizi güdülerseniz kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşmak için göstereceğiniz çaba da aynı oranda yükselecektir. Kendi kendinize günlük kelime öğrenme kotaları koyun, yabancı insanlarla bir süre iletişim kurma zorunluluğu koyun. Zamanla bu sıkı çalışmanın karşılığını alacaksınız, başarının tesadüf değil sıkı çalışmayla olduğuna inanın!

Kendinize koyduğunuz hedeflerde yardımcı bir kaynak arayışındaysanız, biz sizin için buradayız! Kendi kendinize İngilizce öğrenmek için çalışmak istediğiniz kelimeleri Da Vinci metoduyla eğlenirken öğrenebilirsiniz! ( https://dilgoo.com/#satinal )