İngilizce öğrenirken hepimizin tek bir hedefi oluyor. O da; İngilizceyi temel seviyede bilmek. Peki neden sadece bu seviyeyle yetinmemiz gerekiyor? Hayır, kesinlikle böyle olmamalı. Özellikle İngilizcenizi gelecekteki işiniz, mesleğiniz için öğreniyorsanız hedefinizi yeniden belirlemelisiniz. Bu durumda mesleki İngilizce konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

 

 

 

 

 

Mesleki İngilizce neden önemli?

Şöyle düşünelim, üniversiteyi okuduktan sonra bir meslek edineceksiniz. Bir işe girdiğinizde size temel İngilizcenizin olup olmadığını değil, mesleğinizle ilgili terimlere hakim olup olmadığınızı soracaklardır. Çünkü İngilizce artık herkesin konuştuğu uluslararası bir dil olmuştur.

Bir toplantıda yabancı müşterilerinizle iletişim kurarken temel İngilizce size yetmeyecektir. Sunum yaparken mesleğinizle ilgili terimleri kullanmadan karşı tarafa nasıl bir şeyler ileteceğinizi düşünüyorsunuz?

Bu yüzden mesleki İngilizce iş hayatınızın resmen bir kalbidir. Kendinizi bu konuda geliştirirseniz yurtdışının yolları da size açılacaktır.

 

 

 

 

 

Mesleki İngilizceyi geliştirmek için ne yapmalıyız?

Bu soruya cevap arayanlar ilk olarak mesleki İngilizce kurslarına başvurmuştur bile. Ancak şunu söylemeliyiz ki, mesleki İngilizce için çok geniş bir kaynak bulmak her zaman zor olmuştur. Bu yüzden mesleki İngilizce kurslarında da iş ortamlarıyla ilgili çok genel bilgiler verilmektedir. Çoğunuzun da tahmin ettiği gibi mesleki İngilizce kurslarında nasıl İngilizce toplantı organize edilir, toplantıya nasıl katılım sağlanır, sunum nasıl yapılır gibi temel şeyler öğretiliyordur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendi kendine mesleki İngilizce nasıl geliştirilir?

Mesleki İngilizce dersleri her bölümde olmasa da birçok bölümde yer alan derslerden biridir. Ancak maalesef birçok kişinin temel İngilizce ile bile problemleri olduğu için üniversitelerimizde bu ders pek işlenemiyor. Eğer imkanınız varsa kendi bölümünüzde gördüğünüz derslerle mesleki İngilizcenizi geliştirin.

Diğer yandan mesleki İngilizcenizi geliştirmek için kendinize alanınızla ilgili kitaplar alabilirsiniz. İlk başka küçük ve sade dile sahip olanlarla başlayıp daha ileri seviye kaynaklarla devam edersiniz. Çok aceleye getirmemenizi tavsiye ederiz. Bir tık daha özel konular olduğu için sıkılabilirsiniz. Yavaşça ilerleyerek sağlam adımlar atın.

Mesleki İngilizce videoları izleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda çekilen birçok videolar ile mesleki İngilizce terimlerini öğrenebilirsiniz. “Business English” diye aratarak bir sürü videoyu izleyin ve yanınızda bir defter bulundurmayı unutmayın. Sizin için önemli olan her kelimeyi not edin. Ve bunları belirli aralıklarla tekrar edin.

Hiç kendi alanınızla ilgili staj yapmayı düşündünüz mü? Eğer yapmadıysanız, mesleki İngilizcenizi geliştirmek için bu çok büyük bir fırsat olur. O yüzden bir an önce kendi alanınızla ilgili bir yere staj için başvurun ve mesleki İngilizceyi pratik olarak öğrenmeye başlayın. Bu CV’nize de çok etki edecektir.

 

 

 

 

 

Mesleki İngilizcede neler öğreniriz?

Mesleki İngilizcede iş hayatıyla ilgili her terimi, her durumu öğrenme imkanına sahipsiniz. İş dünyasında yaşanan bütün olayların İngilizce karşılığını öğreneceksiniz.

İletişim kurma yöntemleri, iş mektuplarının nasıl yazıldığı, rezervasyon işlemleri, telefon görüşmeleri, randevu ayarlamaları, başvurular, sipariş alımları, özür mektupları ile bilgileri ve daha fazlasını mesleki İngilizce kaynaklarında bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Mesleki İngilizceyi öğrenmek için ilk önce temel seviye İngilizce kelimeleri bilmeniz gerekiyor. Peki bu durumda hızlı bir şekilde İngilizce kelime öğrenmenin yolu sizce nedir? Tabii ki, Dilgoo. Dilgoo eğlenceli animasyonlarıyla İngilizce kelimeleri size öğretecektir. Temel İngilizceyi öğrenip daha sonra mesleki İngilizceyi çabucak öğrenmek istiyorsan hemen tıkla!

 

 

 

Mesleki İngilizce