İngilizceyi üstünkörü öğrenip “Neden İngilizce konuşamıyorum?”, “Neden İngilizce kelime bilgim çok az?” diye yakındığınızı duyar gibi oluyoruz bazen.

Önemli olan dili tam kavramak. İngilizce öğrenirken üstünden çabucak geçip bitirdiğinizi zannediyorsunuz. Çünkü ülkemizde insanların en çok aradığı şey hızlı İngilizce öğrenmenin yollarıdır. Ancak şu anda yazımızda bu konuya odaklanmayacağız. Belki hızlı, belki de ağır ağır öğreneceğiz ancak kesinlikle etkili İngilizce öğreneceğiz.

 

 

 

 

 

 

Dil öğrenmeyi sevmek

Gerçekten de İngilizce öğrenmenin etkili yollarından biri bu olabilir mi ki?

Şimdi şöyle düşünün futbol oynamayı seven, hayatının merkezinde olan bir insanın futbol oynamayı öğrenmesi çok da zor olmaz. Zor olsa bile o isteği ve azmiyle zaten zorluğun üstesinden gelecektir.

Dil öğrenmek okullarımızda, kurslarımızda daha çok kesin bir ders olarak sizlere işlendiği için birçok noktada soğuyabiliyorsunuz. İşte bu soğumadan hemen kurtulmanız gerekiyor. Çünkü bir işi, bir şeyi sevmeden etkili bir şekilde başarmanız neredeyse imkansız. Severek yapmak her şeyden daha güçlüdür.

 

 

 

 

 

Ders olarak görmemek

Az önce de dediğimiz gibi okullarda yanlış tekniklerle öğretilen İngilizce sizi itmiş olmalı. Bu yüzden İngilizceyi sadece ders olarak algılıyorsunuz. İngilizce öğrenmek aslında size bir kültür, bir insan kazandıracak. Bunu ders olarak algılamaktan vazgeçerseniz hafiflemiş olursunuz.

Neden etkili İngilizce öğrenmenin yolu budur? Çünkü, birçok insan ders çalışmayı, kitaplarda gömülü kalmayı sevmez. İnsanların algılayış biçimine, ilgi alanına göre uyarlamak en doğrusu olacaktır. Bizler de birer insanız ve sürekli olarak kitaplara, testlere, sınavlara bağlı kalarak öğrenemeyebiliriz.

İlgi alanınıza uygun, eğlenceli bir şekilde İngilizceyi etkili öğrenebilirsiniz. Şimdi okuldaki İngilizceyi kafanızdan atma zamanı.

 

 

 

 

 

 

İngilizcenin mantığını kavramak

Tüm bu gramerler, İngilizce kelime çalışmalarını bir kenara bırakalım. Bunlar önemli değil demiyoruz kesinlikle. Tam tersi bu dediğimizi uyguladıktan sonra gramer ve kelimelere yoğunlaşabilirsiniz. Ancak önemli olan dilin mantığını gerçekten kavrayabiliyor olmak.

Öncelikle size şunu soralım; küçükken ilk konuşmaya başladığınızda Türkçedeki fiil çatılarından haberiniz var mıydı? Ya da büyük-küçük ünlü uyumundan?

Yoktu. Çünkü dili duyarak ve taklit ederek öğreniyorsunuz. Gramerini sonrasında kavrayabiliyorsunuz. Bu yüzden ilk önce dili kavramak çok önemli. Bir cümleyi okuduğunuzda o cümlede bir eksiklik, bir hata olduğunu okuduğunuzda hissetmelisiniz. Gramerdeki şu kurala aykırı demek gibi değil. Siz zaten o cümleyi görüp ya da duyduğunuzda bir sıkıntı olduğunu anlayacaksınız. Bu yüzden İngilizceyi etkili öğrenirken bunu dikkate alın. Daha sonrasında gramere yönelin.

 

 

 

 

 

 

Dinleyin

Aslında sadece bu. Dinleyin. İngilizce olan her şeyi dinleyin. Müzik dinleyin, kitapların sesli kayıtlarını dinleyin, podcast yayınlarını dinleyin. Ama İngilizce dinleyin. Başlarda bomboş bir şeyler duyduğunuzu düşünürken, bir süre sonra ne kadar anlaşılır hale geleceğini göreceksiniz. Dediğimiz gibi ilk konuşmaya başladığımızda konuşmamızın sebeplerinden biri dinlememizdir. Dinledikten sonra taklit etmektir. Taklitten sonra kendi kendine dilimiz evriliyor.

 

 

 

 

 

 

Da Vinci Metodu

Dinlemenin yanında bir de görsel hafızamız da önemlidir. Mesela bir şeyi gördükten sonra onun nasıl seslendiğini öğrenirsek daha çok aklımızda kalır. Dilgoo ise İngilizce kelimelerin Türkçe seslenmesine göre benzetip kodlayarak animasyonlar hazırlıyor. Size de keyifle İngilizce animasyonları izlemek kalıyor. Denemeden bilemezsin. Bu yüzden deneme dersleri için hemen tıkla.

 

 

 

Nasıl Etkili İngilizce Öğrenirim?