Bazılarımız işitsel, bazılarımız ise görsel hafızasına daha çok güveniyordur. Herkesin algılama şekli birbirinden daha farklı olabiliyor.

İngilizce kelimeleri öğrenirken de özellikle buna yoğunlaşmanız gerekecek; acaba görsel hafızanız mı, işitsel hafızanız mı güçlü?

Eğer görsel hafızanıza oldukça güveniyor ve bunu kendiniz için yeterli görüyorsanız görsel tekniklerle İngilizce kelimeler öğrenmenizde bir engel yok demektir.

 

 

 

 

 

 

Peki görsel olarak İngilizce kelimeleri nasıl öğreniriz?

İngilizce kelimeleri sadece boş bir şekilde görüp, okuyup, daha sonrasında aklınızda yer edinmeniz sizin için zor gelebilir. Hatta çoğunlukla dümdüz yazıyı okuyup onu hatırlamak herkes için zor geliyor.

Sorumuza dönecek olursak en iyi İngilizce kelime öğrenme tekniklerinden biri olan resimli İngilizce kelimeleri kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Resimli İngilizce kelimeler nedir?

Normal zamanlarda İngilizce kelimeleri okuyorsunuz. Daha sonrasında Türkçe karşılığını öğreniyorsunuz. Peki bundan sonrası?

Yok. Sadece çevirisini görmeniz yeterli olmuyor. Bunun yanında bir de o İngilizce kelimeyi anlatan bir resim hafızanızda çok iyi bir yerde kalmasını sağlayabiliyor.

 

 

 

 

 

 

Resimli İngilizce kelimelerin avantajları neler?

Şöyle düşünelim, bir kelimeyi anlatan resim sizin daha çok ilginizi çekecektir. İleriki zamanlarda önünüze çıkacak olan kelimeyi resimli haliyle hatırlayacaksınız. İngilizce kelimeyi biraz düşündüğünüzde resim ve kelime gözünüzün önüne gelecektir.

Resimli İngilizce kelimeler için aynı zamanda resimli İngilizce sözlükler de mevcuttur. Bu sözlükler sizin resimler için bir uğraş sarf etmenize gerek kalmadan zaten hazır bir şekilde önünüze sunuyor. Geriye sadece görmek ve öğrenmek kalıyor.

 

 

 

 

 

 

Resimli İngilizce kelimelerin dezavantajları neler?

Bir de diğer yönden bakalım… İngilizcede somut kelimeler olduğu gibi soyut kelimeler de vardır. Bu yüzden her kelimenin karşılığı olabilecek resim bulmak çok zor gelebilir. Özellikle ileri seviye İngilizce kelimeler sizi daha çok zorlayacaktır.

Hal böyle olunca da resimli İngilizce kelimeleri daha çok başlangıç ve orta seviyeleri için uygularsanız kendiniz için güzel bir zemin yaratmış olursunuz.  

 

 

 

 

 

 

Hangi İngilizce kelimelerin resimli hallerini bulabiliriz?

Dediğimiz gibi, daha çok somut kelimelerin resimli halini bulabilmeniz kolaydır.

Özellikle vücut bölgeleri, bazı fiiller, birçok sıfat, organlar, aile fertleri, eşyalar, objeler, kıyafetler, mekanlar, odalar ve eşyaları, mutfak ve araç gereçleri, banyo ve eşyaları, okul ve araç gereçler, kırtasiye malzemeleri, sayılar, renkler, şekiller, hayvan isimleri, bahçe ve malzemeleri, bitki isimleri, şehir ve yerlerin isimleri, taşıma araçları, meslekler, parklar, etkinlikler, oyuncaklar, müzik aletleri, spor malzemeleri, hastalık ve hastane malzemeleri, gezegenler, hava durumları, mevsimler gibi konularla ilgili resimlerle İngilizce kelimeler öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Resimli İngilizce kelimeler dışında, Dilgoo ile animasyonları seyrederek de İngilizce kelime öğrenebilirsiniz. Da Vinci metodunu kullanan Dilgoo’nun eğitim setlerini dilediğiniz zaman – yolda, okulda, işte, evde – izleyebilirsiniz. Bu sayede vakit kaybetmeden görsel olarak öğrenip İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

 

 

Resimli İngilizce Kelimeler