Bir ses geliyor duydunuz mu? Ama İngilizce konuşuluyor. Dinleyelim bakalım. Gerçi ne olursa olsun anlayamayacağız ama… neyse.

Böyle düşünmeye devam ederseniz anlamamaya devam edersiniz. Kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. Duyduğunuz, dinlediğiniz herhangi bir İngilizce kaydını anlamamanız sadece sizin sıkıntınız değil. Ülkede birçok insanın bu durumdan muzdarip olduğunu görebiliyoruz.

Ama kendinizi bir şeye şartlamak yerine, sesli İngilizce öğrenmek için kolları sıvamanız daha iyi olur.

 

 

 

 

 

 

Neden sesli İngilizce?

Çünkü, işitsel olarak çoğunlukla insanların daha hızlı ve daha etkili öğrendiği biliniyor zaten. Ancak bunu doğru düzgün uygulayabilen pek öğrenci yoktur.

Sesli İngilizce yöntemi en rahat ve en çok akla yatan yöntemlerden biridir. Şöyle düşünelim, bebekken konuşmaya başlamadan önce sadece duyarız. Annenizin sevgi dolu sözcüklerini, babanızın sizle oynamasını, onların kendi aralarında konuştuklarını ve b. Hepsini görerek ve de duyarak öğreniyoruz.

Sesli olarak da bu şekilde doğalından İngilizce öğrenebilirsiniz. Neden sesli? Daha çok akılda kalıcı olmasıyla bunun cevabını almış oluruz.

 

 

 

 

Aynı zamanda kelimelerin telaffuzu açısından da sesli İngilizce çok önemlidir. Okuma yaparken okunuşunu bilmediğiniz kelimeleri az çok tahmin ederek üstünden geçiyorsunuzdur. Ancak sesli İngilizce ile kelimelerin telaffuzunun doğrusunu öğrenmiş oluyorsunuz.

İngilizce konuşanların bazen çok hızlı, karmaşık olduğunu herkes düşünür. Hatta bazı harfler yutulduğu için anlamak daha da güçleşiyor. Bu yüzden sesli İngilizce sizin imdadınıza yetişecektir.

Şimdi de sesli İngilizceyi nasıl uygulayacağımıza bakalım;

 

 

 

 

 

 

Video izlemek

Video izlemek dediğimize bakmayın. Aslında amaç videodakilerin konuşmasını dinleyip, ne dediğini anlamak. Neredeyse günde 15 tane video izliyorsunuzdur. Biraz zaman ayırarak kendi oynatma listenizi oluşturun. İngilizce konuşan insanların videolarını izlerken siz de anlayıp yakaladığınız kelimeleri sesli bir şekilde telaffuz edin.

İngilizce videoları, dilerseniz, İngilizce alt yazılı olarak da izleyip öğrenebilirsiniz. İngilizce alt yazıları okuyup aynı zamanda da dinlemek her açıdan kalıcı bir şekilde öğreneceksiniz.

 

 

 

 

 

 

İngilizce ses kayıtları indirmek

Diyelim ki, hoşunuza giden bir konuyla ilgili İngilizce ses kayıtları mevcut. Bunları bir yere biriktirin ve telefonunuza indirin. Yolda yürürken, yemek yaparken, kahve hazırlarken, uzanırken, otobüsteyken ve başka birçok yer ve zamanda bu ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz. Hem özellikle zaman ayırmak yerine başka bir işe meşgulken de dinleyebilirsiniz. Ama tabii ki, bunun da bir sınırı vardır. Mesela, kitap okurken, ders çalışırken, bir şeyler izlerken bunu yapmamanız en doğrusu olur. Zaten bir süreden sonra siz de vazgeçeceksiniz.

 

 

 

 

 

 

İngilizce podcastler

Belki şu ana kadar podcast dinlememiş olabilirsiniz. Ancak son dönemlerde podcast dinleyicileri artmış durumdadır. Dijital olarak belirli aralıklarla yayınları dinlemek size de çok eğlenceli gelecektir. Türkçe çok olmasa da şanslısınız ki İngilizce yayın yapan birçok podcast yayınları mevcut. İlginizi çekebilecek, dinlerken eğlenebileceğiniz yayıncıları açıp dinleyerek günlük İngilizce konuşmalarını da öğreneceksiniz. Belirli bir şekilde İngilizce kelimeleri, cümle kalıplarını öğrenebilirsiniz. Ancak podcastleri dinlemek size günlük İngilizce kalıplarını de gösterecektir.

Eğer İngilizce dinlediklerinizi anlamıyorsanız anlaşılır bir dilde yayın yapan podcast programlarını izleyebilirsiniz.

Öneri ister misiniz?

BBC Radio hesabındaki çoğu program tam size göre. Eğlenceli, öğretici, günlük yaşam veya iş hayatıyla ilgili birçok yayın yer almaktadır. Önerebileceğimiz programları ise; The English We Speak, 6 Minute English, 6 Minute Grammar, 6 Minute Vocabulary.

 

All Ears English Podcast ile iki arkadaşın günlük, sosyal hayatla ilgili yayınlarını da dinleyebilirsiniz.

 

EnglishClass101.com yayınlarını da dinleyerek İngilizce birçok dersleri dinleyebilirsiniz.

 

İngilizce öğrenmek için sesli aynı zamanda da görsel yöntemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için Dilgoo size göre en doğru seçenek olacaktır. Animasyon seyrederek, kelimeleri duyarak İngilizce öğrenmeye hazır mısınız?

 

 

Sesli İngilizce Öğrenme ile İlgili İpuçları